Dolar (USD)
32.22
Euro (EUR)
34.85
Gram Altın
2418.14
BIST 100
10676.65
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Çiftlik Bank davası: Mağdurların toplam zararı netleşti

"Kamuoyunda "Çiftlik Bank" olarak bilinen sistemle ilişkilendirilen ve "Tosuncuk" lakabıyla tanınan Mehmet Aydın ile kardeşi Fatih Aydın'ın da aralarında bulunduğu 20 sanığın yargılandığı dört ayrı dava kapsamında mağdurların zararlarının belirlenmesi amacıyla talep edilen bilirkişi raporu mahkemeye sunuldu."
Çiftlik Bank davası: Mağdurların toplam zararı netleşti
15 Eylül 2023 14:30:31
"Kamuoyunda "Çiftlik Bank" olarak bilinen sistemle ilişkilendirilen ve "Tosuncuk" lakabıyla tanınan Mehmet Aydın ile kardeşi Fatih Aydın'ın da aralarında bulunduğu 20 sanığın yargılandığı dört ayrı dava kapsamında mağdurların zararlarının belirlenmesi amacıyla talep edilen bilirkişi raporu mahkemeye sunuldu."

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sırayla görülen 4 duruşmaya, tutuklu sanıklar Mehmet Aydın ve Fatih Aydın, cezaevlerinden getirildi. Başka suçlardan tutuklu bulunan Osman Naim Kaya ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada bazı tutuksuz sanıklar ile sanık avukatları da hazır bulundu.

Mahkemenin önceki celselerde mağdurların zararlarının belirlenmesi için dosyayı gönderdiği bilirkişi, raporunu mahkemeye sundu.

Raporda bazı müştekilerin zararının bulunmadığı, 4 bin 414 müştekinin toplam 70 milyon 514 bin lira zarara uğradığı aktarıldı.

Görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, davaların ana dava dosyası ile birleştirilmesini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti ise tutuklu sanıklar Fatih Aydın ve Mehmet Aydın'ın tutukluluk hallerinin devamına karar vererek davaların, ana dava ile birleştirilmesine hükmetti."

ilik_6e833ecb125907af3a83ec4f76cb46ab.jpg

Kamuoyunda "Çiftlik Bank" olarak bilinen ve gelir getirme vaadiyle çok sayıda vatandaşın mağdur olmasına yol açan sistemin kurucusu ve iki yıldan fazla süre firari olan Mehmet Aydın, Türkiye'nin talebi üzerine Brezilya tarafından sınır dışı edilmişti.

"Tosuncuk" lakabıyla tanınan Aydın, 3 Temmuz 2021'de İstanbul Havalimanı'nda uçakta gözaltına alınmış, 102 mağdurun şikayeti üzerine hakkında başlatılan soruşturma kapsamında "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık", "tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı" suçlarından tutuklanmıştı.

"Çiftlik Bank" sistemine ilişkin soruşturma kapsamında "Bankacılık Kanunu'na aykırılık", "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" ve "tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı" suçlarından firari olarak aranan Fatih Aydın, Temmuz 2021'de Uruguay'da operasyonla yakalanmıştı.

Aydın için Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında iade talebinde bulunulmuş, ardından 2 Kasım 2021'de Türkiye'ye getirilen sanık hakimlikçe tutuklanmıştı.

85 bin 646 yıla kadar hapis cezası talebi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan Çiftlik Bank sistemine ilişkin 4 ayrı iddianamede, Mehmet Aydın ile Fatih Aydın hakkında "suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme", "bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık" ve "ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık" suçlarından 4 bin 559 kişiyi mağdur ettikleri gerekçesiyle 25 bin 699 yıldan 85 bin 646 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamelerde, Aydın kardeşlerin yanı sıra 18 sanık hakkında da benzer suçlardan hapis cezaları talep ediliyor.

Kamuoyunda "Çiftlik Bank" olarak bilinen ve gelir vaadiyle birçok vatandaşın mağdur olduğu sistemin kurucusu ve iki yıldan fazla süredir firari olan Mehmet Aydın, Türkiye'nin talebi üzerine Brezilya tarafından sınır dışı edildi.

İstanbul Havalimanı'nda uçakta gözaltına alındı

Mehmet Aydın, "Tosuncuk" lakabıyla tanınıyor ve 3 Temmuz 2021'de İstanbul Havalimanı'nda uçakta gözaltına alındı. 102 mağdurun şikayeti üzerine başlatılan soruşturma sonucunda "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık", "tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı" suçlarından tutuklandı.

Aynı şekilde "Çiftlik Bank" sistemiyle ilgili olarak, Fatih Aydın olarak bilinen bir başka şüpheli de Uruguay'da yakalandı ve Türkiye'ye teslim edildi. Aydın için Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda iade talebinde bulunuldu ve 2 Kasım 2021'de Türkiye'ye getirilen sanık mahkeme tarafından tutuklandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan dört ayrı iddianamede, Mehmet Aydın ve Fatih Aydın'a "suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme", "bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık" ve "ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık" suçlarından 4,559 mağdurun bulunduğu ve 25,699 yıldan 85,646 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

İddianamelerde, Aydın kardeşlerin yanı sıra 18 sanık hakkında da benzer suçlardan hapis cezası isteniyor.

TDV kurban
Advertisement