Dolar (USD)
31.09
Euro (EUR)
33.67
Gram Altın
2025.25
BIST 100
9334.67
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Çin Dışişleri Bakanın'dan Gazze'de "kapsamlı ve kalıcı ateşkes" çağrısı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Gazze'de "kapsamlı ve kalıcı bir ateşkes" ilan edilmesi çağrısında bulundu.
Çin Dışişleri Bakanın'dan Gazze'de "kapsamlı ve kalıcı ateşkes" çağrısı
29 Kasım 2023 20:10:18
Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Gazze'de "kapsamlı ve kalıcı bir ateşkes" ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Vang, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) düzenlenen üst düzey İsrail-Filistin oturumunda konuştu.

Gazze'de "kapsamlı ve kalıcı ateşkes" ilan edilmesi çağrısında bulunan Vang, "Kapsamlı ve kalıcı ateşkes için ciddi bir hızla çalışmalıyız, ateş altında güvenli bölge yoktur ve çatışmaların sürmesine izin vermek sadece daha fazla ölüm ve hasar getirecektir." dedi.

Vang, İsrail'in Filistin'e saldırılarının eşi benzeri görülmemiş insani felakete yol açtığını vurgulayarak, muazzam sayıda masumun hayatını kaybettiğine işaret etti.

Başta uluslararası insancıl hukuk olmak üzere uluslararası hukuku ihlal eden her türlü eylemin kınanması gerektiğini dile getiren Vang, "Gazze'deki insanların toplu olarak cezalandırılmasına ve Filistinli sivillerin zorla yerlerinin değiştirilmesine karşı olduğumuzu yineliyoruz." diye konuştu.

Vang, "Çin, insani aranın yeni bir saldırıdan önce mola değil, kapsamlı ve kalıcı bir ateşkes için daha fazla diplomatik çabanın başlangıcı olmasını kuvvetle umuyor." ifadelerini kullandı.

Çin'in daha geniş çaplı uluslararası barış konferansı düzenlenmesini savunduğunu söyleyen Vang, Filistin'in BM'ye tam üye olmasını da desteklediklerini ifade etti.

- İsrail'in Gazze'yi işgalinde son durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 70, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bini aştı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 246 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 85 Hizbullah mensubu öldü.

Hamas ile İsrail arasındaki esir takası mutabakatı

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi.

İsrail ile Hamas arasındaki "insani ara" uzlaşısı kapsamındaki esir takası mutabakatı çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi'nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 61 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 180 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

Katar, 27 Kasım’da Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda "insani ara”nın 2 gün daha uzatıldığını duyurdu.

teknofest
Teknofest