Dolar (USD)
32.33
Euro (EUR)
34.43
Gram Altın
2436.49
BIST 100
9814.19
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Çin'den Fransa'ya çok kutuplu dünyada istikrar için "yapıcı rol oynama" çağrısı yapıldı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Fransa'yı ziyaretinde, iki ülkenin çok kutuplu bir dünyada küresel barış ve istikrar için yapıcı rol oynamak üzere birlikte hareket etmesi çağrısında bulundu.
Çin'den Fransa'ya çok kutuplu dünyada istikrar için "yapıcı rol oynama" çağrısı yapıldı
21 Şubat 2024 23:06:03
Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Fransa'yı ziyaretinde, iki ülkenin çok kutuplu bir dünyada küresel barış ve istikrar için yapıcı rol oynamak üzere birlikte hareket etmesi çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Vang ziyaretinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü.

Vang, görüşmede Çin ve Fransa'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin daimi üyesi iki büyük ve bağımsız ülke olarak çok kutuplu dünyanın önemli güç odakları olduğunu, küresel barış ve istikrara katkıda bulunması gerektiğini vurguladı.

İki ülkenin stratejik işbirliği ve eşgüdümü artırması gerektiğinin altını çizen Vang, Fransa'nın, Çin'in Avrupa Birliği ile ilişkilerinde yapıcı rol oynayarak dünyada bir "istikrar gücü" olmasına katkı sağlamasını umduklarını belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron da ülkesinin Avrupa'nın "stratejik özerkliği" anlayışına sadık olduğu ve artan küresel sorunlar karşısında Çin ile eşgüdümü güçlendirerek barışı ve istikrarı korumayı hedeflediklerini vurguladı.

Macron ile Vang, görüşmede Rusya-Ukrayna Savaşı üzerine de görüş alışverişinde bulundu. Taraflar, ortak amaçlarının "barışa katkı sağlamak" olduğunu vurgularken, Fransız lider Çin'den, Rusya'ya müzakere masasına dönmesi için baskı yapmasını istedi.

Vang, Paris'teki temasları kapsamında ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı'nın Diplomatik Danışmanı Büyükelçi Emmanuel Bonne ile Çin-Fransa Stratejik Diyalog Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.