Dolar (USD)
32.18
Euro (EUR)
34.93
Gram Altın
2508.56
BIST 100
10895.25
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Başkan Erdoğan: Putin'in devamını istediğine inanıyorum

Kremlin'den gelen Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın artık yürürlükte olmayacağı açıklaması ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün yapılan açıklamaya rağmen, Rusya Devlet Başkanı Putin'in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum." dedi.
Başkan Erdoğan: Putin'in devamını istediğine inanıyorum
17 Temmuz 2023 13:26:22
Kremlin'den gelen Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın artık yürürlükte olmayacağı açıklaması ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün yapılan açıklamaya rağmen, Rusya Devlet Başkanı Putin'in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez turu kapsamında ilk durak olan Suudi Arabistan'a gerçekleştireceği ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

'Putin'in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti;

"Dünya gündemini meşkul eden bir hususa değinmek istiyorum. Biliyorsunuz, Rusya-Ukrayna arasındaki çatışmaların daha fazla yıkıma gözyaşı ve drama yol açmaması için yoğun çaba harcıyoruz. İlk günden itibaren savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz diyoruz. Birinci yılına girmek üzere olduğumuz Karadeniz Girişimi insanı mülahazaların çatışma dinamiklerine galabe çaldığını ispatlayan bir projedir. Bu girişim önemli bir diplomatik başarı olarak şimdiden tarihe geçmiştir. Girişim sayesinde dünya piyasalarına 33 milyon tondan fazla tahıl ürünü sevk edildi. Böylece gelir seviyesi düşük birçok ülkenin gıda krizine sürüklenmesinin önüne geçildi. Karadeniz Girişimi'nin devam etmesine atfettiğimiz önemi farklı vesilelerle dile getirdik. Bu amaçla diplomatik gayretlerimizi son günlerde yoğunlaştırdık. Girişimin bu noktaya gelmesine katkıda bulunan ilgili tüm taraflara tekrar teşekkür ediyorum. Bugün yapılan açıklamaya rağmen Rusya Federasyonu Devlet Başkanı dostum Putin'in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum.

erdogan_8835e0ecb53546237ba309748b8cf8c5.jpg

'Esed ile görüşme noktasında kapalı değiliz'

(Suriye ile normalleşme süreci) Bizim Suriye ile kapıyı kapama gibi bir durumumuz söz konusu değil. Kapı açık, bu dörtlü zirvelerle ilgili de biz yine hem bu dörtlü zirveler yapılsın ama biz Beşer Esed ile de görüşme noktasında kapalı değiliz. Görüşürüz, bütün mesele onların bize yaklaşım tarzı önemli. Şu anda tabi Suriye'de Esed maalesef Türkiye'nin kuzey Suriye'den çıkmasını istiyor. Böyle bir şey olamaz. Çünkü biz orada terörle mücadele ediyoruz. Sınırlarımızdaki teröristlerle mücadele ediyoruz. Yani sınırlarımızda bu teröristler varken nasıl çıkarız? Devamlı oradan tehdit altında olan bir Türkiye var. Aynı ifadeyi farklı ülkelere kullanabiliyor mu? Kullanamıyor, onun için de adil yaklaşım arıyoruz. Bu adil yaklaşım olduktan sonra mesele yok bunların hepsini aşarız.

'Yangınlar ülkemizi şu anda yine sarmış durumda'

Maalesef yangınlar ülkemizi şu anda yine sarmış durumda. Dün itibarıyla ağırlıklı olarak gerek Muğla, gerek Mersin, gerek Çanakkale bütün buralarda 5 ayrı noktada yangınlar oldu. Bunlar büyük oranda kontrol altına alındı. Ben, İçişleri Bakanımla, Orman Bakanımla görüşmelerimi yaptım. Onlar da yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Şu anda bütün gece görüşlü helikopterlerimiz, uçaklarımız hepsi yoğun çalışma içerisinde kontrol altına alma, soğutma bu çalışmalarını devam ettiriyorlar. Bütün bunların yanında ayrıca yine Rusya ile görüşme yapıp onlardan özellikle Antonov yangın söndürme ile ilgili büyük gövdeli uçaklardan temin etme yoluna gideceğiz. Onlarla da bunu hallettiğimizde inanıyorum ki bu yaz sezonu içerisinde bu işleri çok daha seri çok daha yoğun halletme imkanına kavuşacağız."

TDV kurban