Dolar (USD)
32.84
Euro (EUR)
35.11
Gram Altın
2449.91
BIST 100
10771.36
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Diyarbakır'ın fethi 'Fetih Yürüyüşü' ile kutlandı

Diyarbakır'da, şehrin İslam orduları tarafından fethedilmesinin 1385. yıl dönümü anısına "Fetih Yürüyüşü" düzenlendi.
Diyarbakır'ın fethi 'Fetih Yürüyüşü' ile kutlandı
27 May 2024 09:17:59
Diyarbakır'da, şehrin İslam orduları tarafından fethedilmesinin 1385. yıl dönümü anısına "Fetih Yürüyüşü" düzenlendi.

"Fetih Camii'nde sabah namazı sonrası düzenlenen meşaleli yürüyüş, Hz. Süleyman Camii'ne kadar devam etti. Cami yerleşkesinde gerçekleştirilen etkinlikte Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Celal Büyük dualarını sundu.

Vali Ali İhsan Su, etkinlikte yaptığı açıklamada İslam dininin hoşgörü, sevgi, kardeşlik ve barış dini olduğunu vurguladı."

'Her zaman vatan topraklarına sahip çıktık'

Diyarbakır'da 1385 yıldır ezanın dinmediğini ifade eden Su, şöyle konuştu:

"Ülkemizin her yerinde, her karış toprağında şehitlerimizin kanları var. İnşallah kıyamete kadar camilerimizde ezanlarımız dinmeyecek, gönderlerimizden bayraklarımız inmeyecek. O günden bugüne nice şehitler verdik, gazilerimiz oldu ama her zaman vatan topraklarına sahip çıktık. Vatanımıza, toprağımıza ve mukaddesatımıza sahip çıkmaya da devam edeceğiz. Diyarbakır'ımızın Fethi'nin 1385. yılını tebrik ediyorum."

Daha sonra, Türk Kızılay Diyarbakır Şubesince yürüyüşe katılanlara çorba ikram edildi.

Etkinliğe, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Sait Yaz, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Vali Yardımcısı Abdullah Çiftçi, AK Parti İl Başkanı Mehmet Raşit Ocak, HÜDA PAR İl Başkanı Zeynul Abidin Gülsever, merkez ilçe kaymakamları, kamu kurumlarının müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

VF kat sağ