Dolar (USD)
32.53
Euro (EUR)
34.94
Gram Altın
2443.36
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Dünya Meteoroloji Örgütü uyardı! Yeni bir sıcaklık rekoru bekleniyor

Dünya Meteoroloji Örgütü, gelecek 5 yıl içinde yıllık ortalama küresel sıcaklığın en az birinde sanayi öncesi dönem ortalamasının 1,5 santigrat derece üzerine çıkma olasılığının yüzde 80 olduğunu açıkladı. Ayrıca, yeni bir sıcaklık rekorunun kırılma olasılığının da yüzde 86 olduğu belirtildi.
Dünya Meteoroloji Örgütü uyardı! Yeni bir sıcaklık rekoru bekleniyor
06 Haziran 2024 09:23:42
Dünya Meteoroloji Örgütü, gelecek 5 yıl içinde yıllık ortalama küresel sıcaklığın en az birinde sanayi öncesi dönem ortalamasının 1,5 santigrat derece üzerine çıkma olasılığının yüzde 80 olduğunu açıkladı. Ayrıca, yeni bir sıcaklık rekorunun kırılma olasılığının da yüzde 86 olduğu belirtildi.

Haber: Marina Mussa

Dünya Meteoroloji Örgütü'nden korkutan rapor: Küresel ısınma alarm veriyor

Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Sekreter Yardımcısı Ko Barrett, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında WMO'nun gelecek 5 yıl için iklim tahminlerine ilişkin raporunu paylaştı.

Raporda iklim değişikliğine ilişkin Paris İklim Anlaşması'nda belirlenen ve on yıllar boyunca uzun vadeli sıcaklık artışlarının yaşanacağına işaret edilen senaryoya giderek yaklaşıldığı uyarısı yapıldı.

2024 ile 2028 arasındaki her yıl için küresel ortalama yüzeye yakın sıcaklığın, sanayi öncesi dönem taban çizgisinden 1,1 ila 1,9 derece daha yüksek olacağının tahmin edildiği kaydedildi.

Sıcaklık rekoru bekleniyor

Gelecek 5 yıldan en az birinde yeni bir sıcaklık rekoru kırılma olasılığının yüzde 86 olduğu belirtildi.

2024-2028 arasındaki 5 yıllık dönemin tamamı boyunca ortalama küresel sıcaklığın sanayi öncesi dönem ortalamasını 1,5 santigrat derece aşma olasılığının yüzde 47 olduğu vurgulandı.

Yıllık ortalama küresel sıcaklığın gelecek 5 yılın en az birinde geçici olarak sanayi öncesi dönem ortalamasının 1,5 santigrat derece üzerine çıkma ihtimalinin yüzde 80 olduğu da raporda yer aldı.

Paris İklim Anlaşması kapsamında ülkelerin uzun vadeli küresel ortalama yüzey sıcaklığını sanayi öncesi seviyelerin 2 santigrat derece altında tutmayı ve bu yüzyılın sonuna kadar bunu 1,5 santigrat derece ile sınırlandırma çabalarını sürdürmeyi kabul ettiği hatırlatıldı.

Bilim insanlarının uyarıları hatırlatıldı

Bilim insanlarının 1,5 santigrat derece üzerindeki ısınmanın çok daha ciddi iklim değişikliği etkilerine ve aşırı hava koşullarına yol açma riski taşıdığı konusunda defalarca uyarı yaptığı da belirtildi.

Küresel ısınmanın mevcut seviyelerinde dahi yıkıcı iklim etkilerinin görüldüğünün altı çizilen raporda bunlar arasında daha aşırı sıcak hava dalgaları, aşırı yağışlar, kuraklık, buz tabakalarında ve buzullarda azalma, deniz seviyesinin yükselmesi ile okyanusların ısınmasının hızlanmasının yer aldığı bildirildi.

2023'te küresel ortalama yüzeye yakın sıcaklığının, sanayi öncesi dönemin yaklaşık 1,45 santigrat derece üzerinde olduğu kaydedildi.

Uzun vadeli ısınmanın diğer faktörlerle bir araya gelmesi ve şu anda etkisi azalmakta olan El Nino hava olayıyla birlikte 2023'ün bugüne kadar kaydedilen en sıcak yıl olduğu hatırlatıldı.

Dünya trilyonlarca dolarlık ekonomik kayıp riskiyle karşı karşıya

Barrett, buraya yaptığı değerlendirmede raporun dünyanın rekor düzeyde bir ısınma yolunda olduğunu açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Paris İklim Anlaşması kapsamında üzerinde anlaşılan ve bu yüzyıl için sıcaklığı sanayi öncesi dönemin 1,5 santigrat derece üzerinde tutma hedefinin henüz ölmediğini ancak askıda olduğunu belirten Barrett, "Anc

"Dünya trilyonlarca dolarlık ekonomik kayıp, milyonlarca yaşamın altüst olması, kırılgan ve değerli ekosistemler ile biyolojik çeşitliliğin yok edilmesi riskiyle karşı karşıya." dedi.

Barrett, iklim değişikliği konusunda korkulan gelecek senaryolarının artık daha yakın olduğu uyarısında bulunarak yükseliş eğiliminde olan sıcaklığın bu trendinin değiştirilmesinin zorunluluk olduğuna işaret etti.

VF kat sağ