Dolar (USD)
32.70
Euro (EUR)
34.91
Gram Altın
2449.07
BIST 100
10457.04
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
TRT web masthead

4 FETÖ şüphelisi Yunanistan'a kaçarken yakalandı

İl Jandarma Komutanlığı terörle mücadele operasyonu sonucunda Edirne'de Yunanistan'a kaçmaya çalışan 4 FETÖ şüphelisi jandarma tarafından yakalandı.
4 FETÖ şüphelisi Yunanistan'a kaçarken yakalandı
27 Eylül 2023 10:45:10
İl Jandarma Komutanlığı terörle mücadele operasyonu sonucunda Edirne'de Yunanistan'a kaçmaya çalışan 4 FETÖ şüphelisi jandarma tarafından yakalandı.

İl Jandarma Komutanlığı terörle mücadele, suç araştırma ve asayiş timlerinin müşterek operasyonunda yasa dışı yollardan yurt dışına gitmeye çalışan 4 FETÖ şüphelisi ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin FETÖ ile ilişkili oldukları tespit edildi.

Terörizm nedir?

Terörizm, terör ya da yıldırıcılık, siyasal, dinsel ve/veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere, belirlenen hedef gruplara veya resmî, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımını ifade eden terim. Hükûmetlere veya kuruluşlara göre değişmekle birlikte, terör uygulayan organize çeşitli gruplara terör örgütü; terör uygulayan şahıslara ise terörist ya da yıldırıcı denilmektedir. Bununla birlikte bu ifade oldukça tartışmalı bir kavram olup üzerinde akademik ya da uluslararası fikir birliği yoktur.[3] Gücünü ve yetkilerini bu yönde kullanan devletler de devlet terörizmi kapsamında, savaş suçları ya da insan hakları ihlalleri nedeniyle bu kavramla yargılanabilmektedir. Buna benzer olarak; devlet organlarını direkt olarak kullanmayıp, iktidarlardaki grubun veya partinin desteklediği örgütlere verilen desteği tanımlayan devlet destekli terörizm sonucu da benzer yargılamalar olabilmektedir. Birçok akademisyen çeşitli hükûmetlerin eylemlerinin de "terörizm" olarak damgalanabileceğini belirtmiştir. Bir ülkede veya bölgede gücü elinden bulunduran iktidarlar veya hükûmetler gerçekleşen bir direniş hareketini "terörizm" ile etiketleyebilir.

Terörizm teriminin yasal farklılıklarındaki geçerliliğine rağmen, şimdiki zamana kadarki tanımı belirsizliğini hâlen korumaktadır. Bu tanımlamadaki sorun, terörizm tanımının pek çok kişi, kuruluş veya ülke tarafından özgürlük savaşçıları olarak tanımlanan grupların eylemleri ile nasıl sınırlandırılacağıdır.

jandarma_5743fa4e165cf2102883b1b00ae996cb.jpg

Terörün finansal kaynakları

Terörizm ihtiyaç duyduğu maddi kaynaklara daha çok yasa dışı faaliyetleri ve dış yardımlar ile ulaşır. Bu gelir kaynakları şu şekilde özetlenebilir:

Vergi

Dış yardımlar

Uyuşturucu ticareti

İnsan kaçakçılığı

Büyük çaplı soygunlar

Haraçlar

Zorunlu bağışlar

Bağışlar

Diğer her türlü kaçakçılık

Diğer gönüllü katkılar

Uluslararası terörizm

Terörün sınır aşan bir hal alması halinde uluslararası terörizm ile karşı karşıya kalınır. Ancak son dönemde 'uluslararası terörizm' kavramı daha çok birden fazla ülkeyi hedef alan veya birden fazla ülkede aynı anda birbirine yakın eylemlerde bulunan terörizmi anlatmak için kullanılmaktadır

ABONE OL
Deniz feneri detay
Kızılay 160x600
TDV kurban