El Kerim Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri

El Kerim Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri
18 Kasım 2020 12:20:56

'Lutuf ve ihsanı bol' anlamına gelen El Kerim Esmaül Hüsnası'nın faziletleri nedir? El Kerim Esmaül Hüsnası hangi durumlarda okunur? El Celil zikrinin Ebced değeri nedir? İşte El Kerim isminin anlamı, fazileti ebced değeri, zikir günü ve saati...

'Lutuf ve ihsanı bol' anlamına gelen El Kerim Esmaül Hüsnası'nın faziletleri nedir? El Kerim Esmaül Hüsnası hangi durumlarda okunur? El Celil zikrinin Ebced değeri nedir? İşte El Kerim isminin anlamı, fazileti ebced değeri, zikir günü ve saati...

El-Kerim Esmasının Anlamı Nedir?

El-Kerim esması, bağışlaması ve lütfu kulları üzerinde çok olan Allah demektir. Tüm sıfatları kullarına bolca dağıtan yalnızca Kerim olan Allah’tır. Hiçbir karşılık olmadan bolca ikramda bulunandır. Kerimi ve lütfu çok ve geniş olan yalnızca Allah’tır. Kullarına her çeşit iyiliği ve güzelliği karşılıksız veren Allah’tır.

Kerîm – الْكَرِيمِ – (Çok cömert): Allah’u Teâla her çeşit iyiliği veren, tüm erdemleri kullarına bolca ikram ederek dağıtan Kerîm O’dur.

El-Kerim : Keremi lütfu ve bağışı kullarına bol olan. Hiçbir karşılık gözetmeksizin onu kullarına ikram ve ihsan edendir.

“Allah dilediğine kat kat fazlasını verir.” Bakara- 261

El-Kerim : Kerem sahibi, keremi ve lütfu bol olan, kullarına karşılıksız verendir.

El-Kerim : Lütfu ve keremi çok geniş ve çok bol olan O’dur.

“Ey insan! İhsanı bol Rabb’ine karşı seni aldatan nedir?” İnfitar-6

El-Kerîm Esmasının  Ebced Değeri ve Zikir Saati

Zikir Adedi : 270

Zikir Günü : Cuma

Zikir Saati : Zühre

Sabah gündoğduğu vakitte, İkindi sonrası güneş tepe noktası vaktinde, Akşam namazından sonra, Gece yarısı teheccüd namazı vaktinde El-Kerim esma-ı şerifi zikredilir.

El-Kerim Esmasının Faziletleri Nedir?

Geniş ve bol rızka kavuşup zahmetsiz nimetlere ermek için ‘El-Kerim’ ismini günde 270 defa okuyalım.

Bu esma-i zikri ‘Ya Kerim’ diye günlük zikretmeye devam eden bir hasta şifasını bulup iyileşir.

Dünya ve ahiret mutluluğuna kavuşmak için günlük bu ismi şerifi ‘Ya Kerim’ diye çekerek okuyun. Yatmadan evvel bu esma-i zikri ‘Ya Kerim’ diye 270 defa okuyan bir kimse,Cenab-i Zül Celâl’in ihsan, ikram ve lütuflarına kavuşur.

Her 5 vakit namazı kıldıktan sonra bu esma-i zikri ‘Ya Kerim’ diye 27 defa okuyan bir kişiye her türlü hayırlı kapılar açılır, rızkında artış olur, işlerinde başarı elde eder.

Cuma günleri bu ismi şerifi ‘El-Kerim’ diye zikreden bir kul bütün sıkıntılardan kederlerden selâmete çıkar.

Bu esmayı zikir günü olan cuma günü, yukarıda belirtilen zikir saatlerinde ‘Ya Kerim’ diye 270 defa okuduğu takdirde, tüm elemlerden, kederlerden bela ve musibetlerden kurtuluşa ererek refaha kavuşur.

Kişi, günlük 1171 kez ‘Ya Allah Ya Kerim Ya Vehhab’ diyerek zikredildiğinde ne gibi dilek istek muradı varsa onlara kavuşur.

Zikir Saati olan vakitlerde bu esma-i şerif ‘Ya Kerim’ diyerek çekildiğinde kişi sevdiğine kavuşur, hasret vuslat bitip muradına nail olur.

Bu ismi şerifi 1000 kere ‘Ya Allah Ya Kerim’ diyerek zikrederse borçlarından kurtularak huzura ermiş olur.

 Rızkını artırmak için “El-Kerim” esması 270 defa zikredilmelidir. Hasta kişiler üzerine 270 kez okunacak “ Ya Kerim” esmasıyla Allah’ın izniyle şifa bulacaktır. Hem dünyada hem de ahirette güzellikleri ve iyilikleri görmek isteyenler ise “Ya-Kerim” esmasını 270 defa okumaktadır. Uykuya dalmadan önce 270 defa esmanın zikredilmesiyle Allah’ın lütfuna ulaşılmaktadır. Sıkıntı ve dertlerden kurtulmak için “El-Kerim” esması 270 kere zikredilmektedir. Vakit namazlarından sonra 270 defa “El-Kerim” diyerek hayırlı kapıların açılması yakın olacaktır. “Ya Allah Ya Kerim Ya Vehhab” esması 1171 kere dileğine kavuşmak için okunmaktadır.