Dolar (USD)
32.19
Euro (EUR)
34.90
Gram Altın
2473.06
BIST 100
10885.26
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Emine Erdoğan ile ilgili iddialara tepki! Sputnik özür diledi, Halk TV'de ses yok

Emine Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'ın atık toplama şirketi kuracağı haberlerine tepkiler sürüyor. Sputnik konuyla ilgili özür dilerken, Halk TV'den henüz ses yok.
Emine Erdoğan ile ilgili iddialara tepki! Sputnik özür diledi, Halk TV'de ses yok
21 Ekim 2021 15:33:32
Emine Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'ın atık toplama şirketi kuracağı haberlerine tepkiler sürüyor. Sputnik konuyla ilgili özür dilerken, Halk TV'den henüz ses yok.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’ın “atık toplanmasına ilişkin herhangi bir şirketle resmi ya da gayri resmi hiçbir bağının olmadığı” bilgisi Sputnik ve Halk TV’nin asılsız haberini ortaya çıkardı. Sputnik, konuya ilişkin özür dilerken, Halk TV’den herhangi bir açıklama yapılmadı.

Dün Youtube’da yayın yapan Sputnik Türkiye kanalında “Ali Çağatay’la Seyir Hali” programında, “Emine Erdoğan ile Bilal Erdoğan’ın atık toplama şirketi kuracağı ve atıkları toplayacağı” iddia edilmişti.

Ancak Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgi, Sputnik’in ve Halk TV’nin haberinin aksini söylüyor.

Bilgiye göre, “24 Aralık 2020’de kurulan Türkiye Çevre Ajansı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen çevre strateji ve politikaları doğrultusunda faaliyet yürütecektir. Ajans, Bakanlık tarafından uygulamaya geçirilen Sıfır Atık Projesi’nin daha ileriye taşınması, içecek ambalajlarının depozito iade sistemi dahilinde etkin bir şekilde toplanması amacıyla kurulmuştur. Bakanlığa doğrudan bağlı resmi bir kurum olan ajansın başkanlığını ya da yönetim kurulu üyeliğini Emine Erdoğan yada Bilal Erdoğan’ın yürütmesi söz konusu dahi olamaz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

'Atık toplayıcılarına yönelik yasal bir kısıtlama söz konusu değil'

Türkiye Çevre Ajansı’nın atık toplama faaliyeti yürütmeyeceği kaydedilirken, “Atık oluşturan işletmelerin ambalajlı ürünleri için depozito uygulaması getirilerek atıkların toplanması sağlanacaktır. Uygulama, gelişmiş ülkelerde de bu şekilde olmaktadır. ‘Kirleten öder’ mantığıyla işletmeler ürettikleri ürünlerin atığının yönetiminden sorumlu tutulmaktadır. Toplama işi ile ilgili de sıfır atık yönetim sistemini kuran yerlerden bağımsız olarak biriktirdikleri atıklarını belediyeler ve bakanlıktan lisans almış tesislere verebilirler. Atık toplayıcılarına yönelik yasal bir kısıtlama söz konusu değildir. İstanbul’da yaşanan söz konusu baskın kağıt toplayıcılarına yönelik değil ruhsatsız toplama merkezlerine yöneliktir. Belediyeler kaçak çalışan işletmelere yönelik işlem yapma yetkisine sahiptir. Söz konusu baskından sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı atık toplayıcılarına yönelik herhangi bir yaptırımın asla olmadığını yazılı açıklamayla duyurmuştur.” ifadelerine yer verildi.

'Emine Erdoğan’ın atık toplanmasına ilişkin herhangi bir şirketle resmi ya da gayriresmi hiçbir bağı yoktur'

Sputnik ve Halk TV’nin haberinin asılsızlığı ise şu ifadelerin ardından ortaya çıktı:

“Emine Erdoğan’ın atık toplanmasına ilişkin herhangi bir şirketle resmi ya da gayri resmi hiçbir bağı yoktur. Kendisi atık toplayıcılarının sıfır atık projesinin gerçek kahramanları olduğunu her platformda dile getirmektedir.”

Sputnik, yaptığı haberin ardından özür dilerken, Halk TV’den konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

TDV kurban