Dolar (USD)
32.18
Euro (EUR)
34.95
Gram Altın
2506.38
BIST 100
10895.25
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Evde bakım ödemelerine zam

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Evde bakım maaşlarının, Temmuz ayı memur maaş katsayısı göz önünde bulundurularak 4 bin 336 liradan 5 bin 97 liraya çıkarıldığını açıkladı.
Evde bakım ödemelerine zam
14 Ağustos 2023 14:56:57
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Evde bakım maaşlarının, Temmuz ayı memur maaş katsayısı göz önünde bulundurularak 4 bin 336 liradan 5 bin 97 liraya çıkarıldığını açıkladı.

Göktaş "Sosyal hizmet modelleri kapsamındaki evde bakım yardımı aylık ödemelerini temmuz ayı memur maaş katsayısına göre yapılan artışla 4 bin 336 liradan 5 bin 97 liraya çıkararak, hak sahiplerinin hesaplarına artışlı şekilde yatırmaya başladık" dedi.

Evde bakım yardımı 2006 yılında başlamıştı

Göktaş, sunulan toplum temelli bakım hizmet modellerinden Evde Bakım Yardımı'nın 2006 yılında engelli bireylerin öncelikle aile yanında bakımlarının desteklenmeleri düşüncesiyle başlatıldığını hatırlattı.

Bu yardımla bakıma ihtiyaç duyan tam bağımlı yakınlarının bakımını üstlenen vatandaşların desteklenerek aile bütünlüğünün korunduğunu anımsatan Göktaş, engelli bireylerin eğitim, sağlık, güvenlik, istihdam gibi temel haklarına tam olarak ulaşmaları için hak temelli bir bakış açısıyla politikalar geliştirdiklerini söyledi.

mahinur-ozdemir-goktas-aa-2056114_f9db1ec6f279f924ebee83b2063f888c.jpg

Göktaş; ‘Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim’

Geliştirdikleri bütüncül ve adil sosyal hizmet modelleri ile toplumun her bir ferdine ulaşmaya çalıştıklarını vurgulayan Göktaş, şunları ifade etti:

"Hiç kimseyi arkada bırakmayan toplum vizyonumuz çerçevesinde 2023 Ocak-Temmuz döneminde vatandaşlarımıza toplam 17,4 milyar lira Evde Bakım Yardımı ödemesi yaptık. Sosyal hizmet modelleri kapsamındaki Evde Bakım Yardımı aylık ödemelerini temmuz ayı memur maaş katsayısına göre yapılan artışla 4 bin 336 liradan 5 bin 97 liraya çıkararak, hak sahiplerinin hesaplarına artışlı şekilde yatırmaya başladık. Bu kapsamda Evde Bakım Yardımından yararlanan 568 bin tam bağımlı vatandaşın evinde bakım veren yakınlarına bu ay toplam 2,8 milyar lira ödeme yaptık.

Mesaj yoluyla bakiye sorgulama

Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir.

Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler.

Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

E-Devlet ile evde bakım aylığı nasıl sorgulanır?

E-Devlet'in Engelli Evde Bakım Ödemeleri Sorgulama" ekranından evde bakım aylığı sorgulanabiliyor.

Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor.

Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” sekmesinin altında bulunur.

Evde bakım aylığından kimler faydalanabilir?

Üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinin engellinin bakımını sağlaması durumunda evde bakım ücreti verilir.

TDV kurban