Dolar (USD)
32.20
Euro (EUR)
35.03
Gram Altın
2446.92
BIST 100
10935.22
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Eyyam-ı bahur'da İstanbul nemden bunalacak

Tam serin havalara kavuştuk derken Türkiye, çarşamba gününden itibaren eyyam-ı bahur"un etkisine girecek.
Eyyam-ı bahur'da İstanbul nemden bunalacak
30 Temmuz 2023 12:30:04
Tam serin havalara kavuştuk derken Türkiye, çarşamba gününden itibaren eyyam-ı bahur"un etkisine girecek.

Kavurucu sıcakların etkisi altında kalan Türkiye son bir kaç gündür serin havaların tadını çıkarırken Çarşamba gününden itibaren durum tam tersine dönecek

Yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade etmek için kullanılan eyyam-ı bahur, her yıl temmuz ayının sonu ile ağustos ayının başına denk geliyor.

Yerini "çöl sıcakları", "cehennem sıcakları" ve "Afrika sıcakları" gibi terimlere de bırakan eyyam-ı bahurun, Türkiye'nin güney ve batı bölgelerinde etkisini göstermesi bekleniyor.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, temmuz ayında Türkiye'nin Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgalarının etkisi altında kaldığını söyledi.

Sıcaklıkların bu sene mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle sıcaklık rekorları kırıldığını belirten Toros, "Temmuz'da birçok ilde ekstrem sıcaklık rekorları kırıldı. Küresel ısınma her geçen gün etkisini göstermeye devam ediyor." diye konuştu.

arap-yarimadasindan-ulkemize-gelecek-2_dac22612bddd0b64bf2bd01b3cf1f058.jpg

Arap Yarımadası'ndan ülkemize gelecek

Prof. Dr. Toros, serinleyen havanın çarşamba gününden itibaren yeniden ısınmaya başlayacağını anlatarak, şöyle devam etti:

"Yazın en sıcak günlerini yaşamaya devam edeceğiz. Eyyam-ı bahur sıcakları Arap Yarımadası'ndan ülkemize gelecek. Temmuz ayında olduğu gibi çarşamba gününden itibaren 1 hafta boyunca eyyam-ı bahur sıcaklarının etkisi altında olacağız. Sıcaklıklar özellikle ülkemizin güney ve batısında etkili olacak. Avrupa orta vadeli hava tahmin merkezi model sonuçlarına göre, ülkemizin güney ve batı kesimlerinde sıcaklıklar 35 ile 40 derece üzerinde olacak. Marmara 35 ile 40, Ege 35 ile 43, Akdeniz Bölgesi 35 ile 42, Doğu ve Güneydoğu 35 ile 45 arasında, İç Anadolu 37 ile Karadeniz'de 30 derece üzerinde sıcaklar bekleniyor. Yine aşırı sıcaklara maruz kalacağız. Bağıl nemle birlikte hissedilen sıcaklık daha da artacak. İstanbullular eyyam-ı bahur sıcaklarında nemden bunalacak."

Vatandaşların bu dönemde sıcaklara dikkat etmesi gerektiğini anlatan Toros, dışarı çıkıldığında vücudun doğrudan ve dolaylı güneş ışınından korunmasının önemli olduğunu, mümkün oldukça güneş ışığına maruz kalınmaması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Toros, eyyam-ı bahur sıcakları nedeniyle buharlaşmanın daha artacağının altını çizerek, su tasarrufunun da önemli olduğunu, özellikle orman yangınlarının yaşanmaması için dikkatli olunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Eyyamıbahur nedemek?

Eyyamıbahur, yaz mevsiminin en sıcak ve bunaltıcı günlerine verilen bir Arapça kökenli Türkçe sözcüktür. Kuzey yarımkürede, temmuz ve eylül arasında yaşandığı kabul edilirken, güney yarımkürede bu dönem ocak ve mart arasına denk gelir. Tarihi, bölgeye, boylam ve iklim koşullarına göre değişebilir.

Bu terim, Sirius çift yıldızının bulunduğu Büyük Köpek Takımyıldızı ile ilişkilendirilen eski bir inanışa dayanır. Antik Yunan ve Roma kültürlerinde de yaygın olan bu inanış nedeniyle, bu günler Latince "diēs caniculārēs" olarak adlandırılırdı. Çağdaş Avrupa dillerinde de benzer adlar kullanılmaktadır (örn. İngilizce: Dogdays, Almanca: Hundstage).

Eyyamıbahur terimi günümüzde pek kullanılmamaktadır; bunun yerine "cehennem sıcakları," "Afrika sıcakları" gibi terimler tercih edilir. Bu dönemde kalp ve göğüs hastalıkları riskli hale gelir, aşırı stres ve asabiyet görülebilir. Orman yangınları ve enerji hatlarında sorunlar yaşanabilir. Sağlık açısından risk taşıyan bu dönemde dikkatli olmak önemlidir.

Not: Yukarıda bahsedilen bilgiler, geleneksel inançlar ve eski terminolojiyi yansıtmaktadır. Modern bilim, Sirius'un hava koşullarını etkilediğine dair doğrudan bir bağlantıyı desteklememektedir. Hava durumu olayları, çeşitli iklim faktörleriyle etkileşim içindedir ve sıcaklıkların nedenleri farklı ve daha karmaşıktır.

TDV kurban