Dolar (USD)
32.20
Euro (EUR)
34.82
Gram Altın
2452.92
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Bahreyn Dışişleri Bakanı Zeyyani ile Filistin meselesini görüştü

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif ez-Zeyyani, Filistin meselesine ilişkin son gelişmeleri ele aldı.
Filistin Devlet Başkanı Abbas, Bahreyn Dışişleri Bakanı Zeyyani ile Filistin meselesini görüştü
19 Nisan 2024 18:48:08
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif ez-Zeyyani, Filistin meselesine ilişkin son gelişmeleri ele aldı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre, Filistin Devlet Başkanı Abbas, sürpriz bir şekilde resmi ziyaret gerçekleştiren Bahreyn Dışişleri Bakanı Zeyyani’yi işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde bulunan Filistin Devlet Başkanlık Sarayı’nda kabul etti.

Abbas, İsrail’in Gazze Şeridi, Batı Şeria ve Kudüs’e yönelik devam eden saldırılarına ilişkin Zeyyani’yi bilgilendirirken, İsrail’in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentine saldırısının insani bir felakete ve kanlı katliamlara yol açabileceği tehlikesi konusunda uyarıda bulundu.

Uluslararası topluma İsrail’in Refah saldırısını durdurmak ve Kudüs dahil Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimcilerin “terör suçlarını engellemek” için derhal ve hızlı bir şekilde müdahale etme çağrısında bulunan Abbas, Filistin'in Birleşmiş Milletler'e tam üye olması yönündeki çabaların devam ettiğini ve Filistin Devleti'ni tanımayan ülkelerin Filistin’i tanımasının önemini vurguladı.

Abbas ayrıca, Bahreyn’in ve diğer Arap ülkelerinin Filistin halkına ve davasına verdiği desteğe de övgüde bulundu.

Öte yandan Bahreyn Dışişleri Bakanı Zeyyani ise, Filistin meselesinin ve Filistin halkının meşru haklarının önümüzdeki ay Bahreyn'de yapılacak Arap Zirvesi'nin başlıca öncelikleri olacağını vurguladı.

- İsrail'in Gazze'yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 685’i çocuk, 9 bin 670'i kadın olmak üzere 34 bin 12 Filistinli öldürüldü, 76 bin 833 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 260’ı karadan işgal sürecinde olmak üzere 604 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 468 Filistinli hayatını kaybetti.

Son verilere göre, İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023'ten beri devam eden çatışmalarda 278 Hizbullah mensubu, 54 Lübnanlı sivil, 18 Emel Hareketi, 13 Hamas, 12 İslami Cihad mensubu ile 7 İsrailli sivil ve 11 asker öldü.

TDV kurban