Dolar (USD)
32.55
Euro (EUR)
34.97
Gram Altın
2445.91
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Filistin için yapılan resimler müzayedede sahiplerini buldu

Genç Aktivistler'in nisan ayında başlattıkları "Filistin İçin Resmet" resim atölyelerindeki gönüllü gençlerin ve ressamların çizdikleri resimler, Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi'nden düzenlenen "Gazze Dayanışma Gecesi"nde müzayedeye çıktı.
Filistin için yapılan resimler müzayedede sahiplerini buldu
10 Haziran 2024 17:19:08
Genç Aktivistler'in nisan ayında başlattıkları "Filistin İçin Resmet" resim atölyelerindeki gönüllü gençlerin ve ressamların çizdikleri resimler, Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi'nden düzenlenen "Gazze Dayanışma Gecesi"nde müzayedeye çıktı.

Sergilenen eserlerin satışından elde edilecek gelir, Mavi Marmara Özgürlük ve Dayanışma Derneği aracılığıyla Gazze'ye gönderilecek.

Geceye katılan ve kısa bir konuşma yapan, Prof. Dr. Yasin Aktay, Gazze'nin kendisini hiçbir zaman unutturmayacağını, kurtarılması gereken yerin Gazze değil, Gazze dışındaki coğrafyalar olduğunu ve Gazze'nin dünyanın geri kalanının işgal ve esir altında yaşadığını bütün dünyaya gösterdiğini söyledi.

Başakşehir Sivil Toplum Kuruluşlar Başkanı Fatih Mehmet Yıldırım da Gazze'de yaşanan direncin Müslümanlar için çok kıymetli olduğunu ve Gazze halkının bu mücadeleyi kazanacaklarına inandıkların belirtti.

Programa katılan Milletvekili TBMM Filistin Dostluk Grubu Başkanı, Hasan Turan, her daim Gazze’ye destek sağlamanın önemine vurgu yaparken, herkes elinden ne geliyorsa mutlaka onu yapmalı biz de Milletvekilleri olarak tepkimizi ortaya koymaya çalışıyoruz diyerek duygularını ifade etti. Ayrıca Yazar Ressam Selvigül K. Şahin’nin gece boyu canlı performans olarak yaptığı tabloyu sahiplenerek projeye büyük bir destek verdi.

whatsapp-image-2024-06-10-at-61729-pm_6b03d7bc934e51ca8819b4b0118331ad.png

Mislina Badem

Gazze'nin gündemden düşmemesi için çaba gösteriyoruz

Genç Aktivistler'in kurucusu Mislina Nur Badem, topluluğun haksızlık karşıtı ve vicdan sahibi olan genç insanlardan oluştuğunu ve bilgi, bilinç ve aksiyonu düstur edinen bir gençlik hareketi oldukların belirtti. Badem, dünyada yaşanan her türlü zulme karşı vicdani bir duruş geliştirmeye çalıştıklarını vurgulayarak, "Gazze'de şu anda büyük bir yangın var. Bu yüzden orada olanlar bizim için çok önemli ve faaliyetlerimizle Gazze'nin gündemden düşmemesi için çaba gösteriyoruz. Bu bizim için hem dini hem de insani bir sorumluluk." dedi.

Gazze'de yaşananlar artık bütün insanlığın ortak derdi

Genç Aktivistler üyesi Sema Kahveci, Gazze'de yaşananların artık bütün insanlığın ortak derdi olduğunun altını çizerek, vicdanı olan herkesin yaşanan zulme tepki gösterdiğin söyledi.

Dünyanın birçok yerinde insanların Gazze için eylemler yaptığına işaret eden Kahveci, şu değerlendirmelerde bulundu: "Gazze, sadece Müslümanların değil, orada olan vahşete duyarsız kalamayan herkesin meselesi. Orada olan olaylar siyaset üstü bir konumda. Bu açıdan Genç Aktivistler olarak, Gazze için hassasiyet sahibi herkesi bir çatı altında toplamak istiyoruz. İnsanların dört bir yanda tepkileri var, vicdan sahibi herkesin bir duyarlığı var. Ama devlet olarak ne yazık ki Türkiye dışında zulme tepki gösteren bir güç ne yazık ki yok."

3_ee85e39931dd5c70b25e9f3ed2b69e7c.png

Gazze için yapılan eserlere yoğun ilgi

Projeye yaptığı resimlerle destek olan gazetemizin yazarlarından Selvigül Kandoğmuş Şahin, bu projeyi ilk duyduğunda çok sevindiğini ve destek vermek istediğini belirterek, " Biz neler yapabiliriz. Acının ve soykırımın yaşandığı şu günlerde kalbimiz bu derece ağrırken, kahrolurken neler yapabiliriz diye düşünelim?

Sanatçı isen sanatınla destek vereceksin, şiirini yazacaksın, romanını yazacaksın, resim yapacaksın. Biz burada bu programı düzenlerken an an orada çocuklar ölüyor, babalar şehit oluyorlar. Bir halk onurlu, izzetli bir halk acımasızca soykırıma uğruyor. Tüm yaptıklarımız aslında bir dua niyetine. Gücümüz neye yetiyorsa kardeşlerimiz için bunu yapmalıyız. Boykotsa boykot. Durumu iyi olanlar mallarıyla yardım yapmalı. Bir anne olarak yüreğimiz kan ağlıyor. Bu günleri unutmamamız, unutturmamamız gerekiyor. Gazze gençleri, insanlığı diriltti. İnanmayanları uyandırdı. Gazze vicdanları ayağa kaldırdı.” Diyerek anlamlı bir konuşma gerçekleştirdi.

Projeye yaptığı resimlerle destek veren Meryem Kayabaşı: “Bizim için sayfaya dökülenler, vicdanın dile gelişiydi. 'Bu davayı hisseden yazsın, okuyan okusun, şiire yeteneği olan şiir yazsın, resme yeteneği olan resim yapsın.' dediler. Bizler de bu projede duygularımızı yansıttığımız resimlerle, oraya destek olarak gıda göndereceğimiz için bir nebze olsun mutluyuz." ifadelerini kullandı.

Genç Aktivistler tarafından resmedilen ve müzayede de satışa çıkan eserlere katılımcılar, yoğun ilgi gösterdi. Müzayede sonunda onlarca eser açık artırmayla sahiplerini buldu. Umulan yardım gerçekleşmiş oldu, hedeflenen bir tır dolusu yardım yapılan bağışlarla alınabilecek.

Etkinliğe Katılanlar:

Sanatçılar ;

Abdülbaki̇ Kömür

Mustafa Demi̇rci̇

Fethullah Badem

Bi̇lal Göregen

Ömer Çeli̇k

Abdullah Taşkıran

Grup Genç

Grup Kıyam

Oyuncular ;

Burak Haktanır

Nuray Albamya İnce

Yazarlar ;

Mi̇ne İzgi̇

Selvi̇gül Kandoğmuş Şahi̇n

Dr. Ömer Korkmaz

Hocalar ;

Prof. Dr. Mustafa Karataş

Hafız Ni̇yazi̇ Çapar

Konuşmacılar ;

Beheşti̇ İsmai̇l Songür - Mavi Marmara Derneği Başkanı

Zülal Selma Bakkaş - Akti̇vi̇st

Nuray Canan Songür - Akti̇vi̇st

Abdüllati̇f Genç - Akti̇vi̇st

Sunucular ;

Onur Kesepara

Sezgi̇n Maden

Milletvekilleri ;

Prof. Dr. YASİN AKTAY

Hasan Turan - İSTANBUL MİLLETVEKİLİ - TBMM FİLİSTİN DOSTLUK GRUBU BŞK

Program, Filistin için yapılan duayla sona erdi.