Dolar (USD)
32.42
Euro (EUR)
34.29
Gram Altın
2492.64
BIST 100
9693.46
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Filistin Yönetimi Başbakanı istifa etti

İsrail'in Gazze'de öldürdüğü Filistinlilerin sayısı 30 bine dayanırken, Filistin Yönetimi Başbakanı Muhammed Iştiyye istifa etti.
Filistin Yönetimi Başbakanı istifa etti
26 Şubat 2024 11:36:09
İsrail'in Gazze'de öldürdüğü Filistinlilerin sayısı 30 bine dayanırken, Filistin Yönetimi Başbakanı Muhammed Iştiyye istifa etti.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a istifasını sunduğunu bildirdi. Iştiyye, "Hükümetin istifasını Sayın Cumhurbaşkanı'na (Mahmud Abbas) sunuyorum." dedi ve istifa kararının Gazze Şeridi'ne yönelik saldırı ve Batı Şeria ile Kudüs'teki gerilimin artmasıyla ilgili gelişmelerin ardından geldiğini belirtti.

Mahmud Abbas'a istifasını sundu

Başbakan Iştiyye, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde düzenlenen hükümetin haftalık toplantısında yaptığı konuşmada istifasını duyurdu. Filistin Devlet Başkanı Abbas'a istifasını sunduğunu belirten Iştiyye, istifa kararını 20 Şubat Salı günü Abbas'a sözlü olarak ilettiğine işaret etti.

Iştiyye, Gazze Şeridi'ndeki gelişmeler bağlamında gelecek dönemde hükümet düzeyinde yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Filistin yönetimini idari bir araca dönüştürme çabalarının olduğuna dikkati çeken Iştiyye, Filistin yönetiminin İsrail'in uygulamalarına karşı mücadelesini sürdüreceğini belirtti.

'Filistin-Filistin uzlaşısı için'

Iştiyye, "Bir sonraki aşamanın ve zorluklarının, Gazze'deki yeni gerçekliği ve Filistinlilerin birliğine ve Filistin toprakları üzerinde otorite birliğinin genişletilmesine dayalı bir Filistin-Filistin uzlaşısına duyulan ihtiyacı dikkate alan yeni hükümet ve siyasi düzenlemeler gerektirdiğini görüyorum." şeklinde konuştu.

El Cezire Iştiyye'nin, ABD'nin Abbas'a Filistin Yönetimi'ni sarsması ve savaş sonrası Filistin devletini yönetebilecek bir siyasi yapı üzerinde çalışmaya başlaması yönündeki baskısının arttığı bir dönemde geldiğine dikkat çekti.