Dolar (USD)
32.23
Euro (EUR)
34.86
Gram Altın
2509.23
BIST 100
10895.25
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Fransa: İsrail, uluslararası insancıl hukuka uymalı

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christophe Lemoine, İsrail'in uluslararası insancıl hukuka uyması gerektiğini ve ülkesinin İsrail'in Gazze Şeridi'ne insani yardımın ulaşmasının önündeki tüm engelleri kaldırmasını istediğini ifade etti.
Fransa: İsrail, uluslararası insancıl hukuka uymalı
18 Nisan 2024 18:15:08
Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christophe Lemoine, İsrail'in uluslararası insancıl hukuka uyması gerektiğini ve ülkesinin İsrail'in Gazze Şeridi'ne insani yardımın ulaşmasının önündeki tüm engelleri kaldırmasını istediğini ifade etti.

Lemoine, Dışişleri Bakanlığının haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Fransa'nın İsrail'den Gazze Şeridi'ne insani yardımın ulaşmasının önündeki tüm engelleri kaldırmasını istediğini aktaran Lemoine, Tel Aviv hükümetinden söz konusu yardımların bölgede dağıtılmasını sağlaması çağrısında bulundu.

Lemoine, İsrail'den bölgedeki sivillerin ve insani yardım çalışanlarının güvenliğini sağlamasını isteyerek, "Gazzeli Filistinliler artık son derece ciddi düzeyde gıda güvensizliğiyle karşı karşıya." dedi.

Gazze'ye yardım için günlük ortalama 185 tırın bölgeye girdiğini aktaran Lemoine, bölgeye günlük en az 500 insani yardım tırının ulaşması gerektiğini vurguladı.

Lemoine, İsrail'in 5 Nisan'da Gazze'ye yönelik insani yardımın artırılmasına ilişkin açıklamalarını hemen yerine getirmesi gerektiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"İsrail, uluslararası insancıl hukuka uymalı. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Khan, 'Cenevre Sözleşmeleri kapsamında yardım dağıtımını engellemenin UCM'nin yetki alanına giren bir suç teşkil edebileceğini' hatırlattı."

- Fransa, Vagadugu'daki diplomatları hakkındaki iddiaları reddetti

Fransız Sözcü, ülkesinin Vagadugu Büyükelçiliğinde görevli 3 diplomatın Burkina Faso makamlarınca sınır dışı edilme kararının esefle karşıladığını kaydederek, "Burkina Faso makamlarının bu personel hakkındaki asılsız suçlamalarını reddediyoruz" diye konuştu.

Lemoine, söz konusu 3 Fransız diplomatın bu ülkede, Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesine uygun çalışma yürüttüğünü savunarak, "Burkina Faso makamlarının kararı hiçbir meşru temele dayanmıyor. Bunu sadece kınayabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü Lemoine, ülkesinin, Rusya'nın Ukrayna'nın Çernihiv kentine yönelik saldırısını sert şekilde kınadığını belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Vagadugu Büyükelçiliğinde görevli 3 diplomatının, "yıkıcı faaliyette bulundukları" gerekçesiyle Burkina Faso makamlarınca istenmeyen kişi ilan edildiğini ve 48 saat içinde ülkeyi terk etmelerinin istendiğini duyurmuştu.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


TDV kurban