Dolar (USD)
31.53
Euro (EUR)
34.22
Gram Altın
2124.99
BIST 100
8980.82
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Fransa'da Kuzey Afrika asıllı postacı saldırıya uğradı

Fransa'nın Drome vilayetine bağlı Romans-sur-İsere kentinde en az 4 kişilik bir grup Kuzey Afrika asıllı bir postacıya saldırdı.
Fransa'da Kuzey Afrika asıllı postacı saldırıya uğradı
30 Kasım 2023 18:30:04
Fransa'nın Drome vilayetine bağlı Romans-sur-İsere kentinde en az 4 kişilik bir grup Kuzey Afrika asıllı bir postacıya saldırdı.

Drome vilayetine bağlı Crepol köyünde 18 Kasım gecesi bıçaklanarak yaşamını yitiren 16 yaşındaki Thomas'ın ölümünün ardından bölgede gerginlik sürüyor.

Yerel gazete Le Dauphine Libere'nin haberine göre, Romans-sur-İsere'de dün iş yerine giden Kuzey Afrika asıllı 20'li yaşlarındaki postacı, en az 4 kişiden oluşan grubun saldırısına uğradı.

Postacının ismi belirtilmeyen bir yakını, ellerinde bıçak olan saldırganların postacıyı tehdit ettiğini anlattı.

Yakını, saldırganların postacının yaşadığı La Monnaie Mahallesi'nin sakinleriyle ilgili sözler sarf ettiğini belirtti.

Olayla ilgili Romans-sur-İsere karakoluna şikayette bulunuldu.

Crepol köyü sakinleri 18 Kasım gecesi kış balosu için belediye binasında toplanmış, balo salonunda bilinmeyen nedenle çıkan kavgada 16 yaşındaki Thomas bıçaklanarak öldürülmüş, 18 kişi yaralanmıştı.

Yetkililer, 400'den fazla kişinin bulunduğu salonu basan ve çok sayıda kişiyi yaralayan saldırganların siyasi ya da dini bir gerekçeyle hareket etmediğinin değerlendirildiğini belirtmişti.

Valence Savcılığı olaya ilişkin soruşturma başlatmıştı. 9 şüpheli, "cinayet" ve "toplu halde cinayete teşebbüs" suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların 6'sının tutuklu yargılanmasına karar verilmişti.

Valence Savcılığı, gözaltına alınanlar arasında 20 yaşındaki bir Fransız'ın, Thomas'ın ölümünde ana şüpheli olduğunu bildirmişti.

Gencin ölümünün ardından aşırı sağcılar farklı kentlerde sokaklara inerek şiddet olayları başlatmıştı.

Aşırı sağcılar farkı kentlerde sokaklara inmişti

Romans-sur-Isere'de demir sopalar ve havai fişek taşıyan yaklaşık 60 kişilik aşırı sağcı grup, hafta sonu olay çıkarmış ve "İslam Avrupa dışına" sloganları atmıştı. Bölgede bazı camilere de tehdit mesajları gönderilmişti. Kentte yaşanan şiddet olaylarında rolü olan 6 kişi 6 ila 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Romans-sur-Isere'in ardından Rennes kentinde de aşırı sağcılar "Fransa Fransızlarındır" sloganları atarak yürüyüş yapmıştı.

Muhalefet milletvekilleri, bu grupların çeşitli kentlerde baskın düzenleme girişimini eleştirerek medyayı ve siyasetçileri aşırı sağı cesaretlendirmekle suçluyor.

Siyasiler aşırı sağcıların, Müslümanlara yönelik nefreti körüklemeye çalıştığına işaret ediyor.

Eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, hafta sonu Romans-sur-Isere'de aşırı sağcıların, La Monnaie Mahallesi'nde ikamet eden gençleri hedef alan gösterilerini kınamıştı.

ABONE OL
Murat kurum 300x250