Dolar (USD)
31.02
Euro (EUR)
33.56
Gram Altın
2020.35
BIST 100
9312.12
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Futbolda dolandırıcılık davasında Semih Kaya'nın ifadesi ortaya çıktı

Türkiye gündemini meşgul eden fon vurgunu soruşturmasıyla ilgili olarak, bankacı S.E'nin'ın içinde GPS cihazı bulunan çantayı verdiği iddia edilen eski futbolcu Semih Kaya'nın savcılık ifadesine dair yeni detaylar ortaya çıktı.
Futbolda dolandırıcılık davasında Semih Kaya'nın ifadesi ortaya çıktı
28 Kasım 2023 11:18:35
Türkiye gündemini meşgul eden fon vurgunu soruşturmasıyla ilgili olarak, bankacı S.E'nin'ın içinde GPS cihazı bulunan çantayı verdiği iddia edilen eski futbolcu Semih Kaya'nın savcılık ifadesine dair yeni detaylar ortaya çıktı.

Futbol dünyasındaki dolandırıcılık olayında, bankacı S.E'nin içinde GPS cihazı bulunan çantayı eski futbolcu Semih Kaya'ya verdiği iddiasına dair, Semih Kaya'nın savcılık ifadesine ulaşıldı.

S E'nin ifadelerinde adı geçen Semih Kaya'nın, olayla ilgili soruşturma aşamasında "müşteki" olarak ifade verdiği ortaya çıktı.

25 Mayıs 2023 tarihinde avukatı eşliğinde savcılığa verdiği ifadesinde Semih Kaya, S. E'nin Galatasaray'da oynarken Denizbank Şube Müdürü olarak tanıdığını ve 2011-2017 yılları arasında birçok kez bankacılık işlemi gerçekleştirdiğini belirtti.

Daha sonra yurt dışına gittiğini ve döndüğünde tekrar aynı bankayla çalıştığı için S.E ile iletişiminin devam ettiğini ifade eden Kaya, Nisan 2022'de kur korumalı mevduat fonuna para yatırmasından iki hafta sonra S.E'nin kendisini arayarak banka bünyesinde bir fon olduğunu ve yüksek getirisi olduğunu söylediğini anlattı.

Semih Kaya, S.E ile yüz yüze görüştükten sonra bu fona yatırması için toplam 6 kez para verdiğini söyledi.

Semih Kaya, ilk olarak 2022 Nisan ayında 300 bin dolar parasını çekip S.E'ye Florya Şubesi'ndeki odasında bizzat elden teslim ettiğini, S.E'nin kendisine kaşeli ve ıslak imzalı bir belge verdiğini, parayı verirken bir kişinin daha odada olduğunu, saklamalı fondan haberi olan bu kişiyle tokalaştığını, S.E'nin bu kişiyi Ali'nin kardeşi Atilla olarak tanıttığını belirtti.

"1 milyon 200 bin euro paramı dolara çevirdim"

S.E'nin yatırdığı parayı vade sonunda yüzde 7,5 kâr ile geri alacağını vadettiğini de söyleyen Kaya, "Hiçbir maddi kaybımın olmayacağını söylemişti. O sırada banka bünyesindeki fon hesabındaki parayı vade sonunu beklemeden (üç aylık bir vadesi vardı) bozdurup kendisine vermemi ve bu parayı da saklı fona yatırmama ikna etti. Mayıs ayında banka bünyesinde bulunan 1 milyon 200 bin euro paramı dolara çevirip banka içerisinden çekip S.E'ye teslim ettim." diyerek elinde belge olduğunu söyledi.

"Hemen her hafta yanına gidiyordum"

Kaya, Florya Şubesi'ndeki hesabını S.E'nin 2022 Temmuz'da tayin olmasıyla Levent Şubesi'ne taşıdığını ifade ederek, "Fona para yatırdıktan sonra hemen hemen her hafta Seçil'in yanına gidiyordum. 2022 Temmuz ayında 2 kez Seçil'e Levent'teki odasında elden ödeme yaptım. İlkinde 700 bin dolar, ikincisinde 600 bin dolar şeklinde ödeme yaptım. Ödeme yaptığım zaman her seferinde S.E'den ödeme yaptığıma dair belge aldım. 2022 Ağustos ayında da beşinci kez 600 bin dolar ödeme yaptım, yine aynı ay içerisinde altıncı kez 600 bin dolar ödeme yaptım. Bu ödeme bedellerini tam olarak hatırlamıyorum. Bir tanesi 500 bin dolar da olabilir. S.E'nin'den ödemelere ilişkin ıslak imzalı belgeleri aldım. S.E zaman zaman bana fon getirisi altında birtakım ödemeler yaptı. Tam olarak ne zaman, ne kadar ödeme yaptığını bilmiyorum." dedi.

530 bin dolar alacağım kaldı"

Kaya, kendisinin de toplamda ne kadar ödeme yaptığını bilmediğini öne sürerek, S.E'nin yanında bulunan ve banka çalışanı olarak bildiği Ali Yörük'e 1 milyon 200 bin doları Florya Metin Oktay Tesisleri'nde elden teslim ettiğini, yaptığı 6 ödeme dışında S.E'nin yönlendirmesiyle 2022 yılı sonlarına doğru 355 bin doları Ali Yörük'ün hesabına EFT yaptığını, toplamda S.E'ye saklamalı getirili fona yatırması için 4 milyon 100 bin dolar para verdiğini, S.E'nin de kendisine 3 milyon 500 bin dolar parayı geri ödediğini, bunu fon getirisi olarak geri ödediğini, 530 bin dolar alacağının kaldığını söyledi.

Semih Kaya ifadesinde, S.E'nin fona ilişkin kısa süreli vadelerden, yani 20-30 gün süreli değişken vadelerden bahsettiğini belirterek, "Fona para yatırırken herhangi bir kimsenin isminden bahsetmedi. Bu fonun banka bünyesindeki bir fon olduğunu ve getirisinin tamamen bana ait olacağını söylemişti." dedi.

S.E'nin iki ödemeyi Levent'teki odasında, diğerlerini şube önünde araç içerisinde teslim ettiğini de söyleyerek, "Akabinde zaten birlikte S.E ile bankaya girdim. Bana verdiği paraları Denizbank'taki hesabıma yatırdım." dedi.

Bodrum'da villa satın aldı

Savcının, Bodrum'da gayrimenkulü olup olmadığını sorması üzerine Semih Kaya, Bodrum'da bir villa satın aldığını, ödemeleri devam ettiği için tapusunu üzerine alamadığını, 2022 Eylül'de Denizbank Levent Şubesi'nde 100 bin dolar parayı villalardan sorumlu kişiye ödediğini, S.E'nin de yanında olduğunu, birinci kattaki vezneden parayı alıp sorumlu kişiye teslim ettiğini belirtti.

"Çantadan ses geldiğini duydum"

Semih Kaya, S.E tarafından aldığı çantadan GPS çıkması olayını ise şöyle anlattı:

Bir keresinde S.E 'den 200 bin dolar fon getirisi olduğunu bildiğim bir parayı teslim almıştım. S.E müdür, bana bu parayı mavi bir çanta içerisinde Levent'teki odasında 15 Kasım'da teslim etmişti. Akabinde ben içinden parayı alıp bankadaki hesabıma yatırdım. Çantayı da S.E 'ye vermek istedim. Parayı yatırırken vezneye de o çantayla gitmiştim. Fakat S.E müdür, 'Çanta sende kalsın' dedi. Ben de boş çantayı alıp aracıma koydum. Akabinde 16 Kasım günü aracımla Bodrum'a gitmek için havalimanına doğru yola çıktım. Aracı havalimanına park ettim. Aynı gün geri dönüp aracıma bindiğimde seyir halindeyken bu çantadan ses geldiğini duydum. Şüphelenip çantanın içini kontrol ettiğimde bir GPS cihazı gördüm. Üzerinde Apple yazısı vardı ve seri numarası yazılıydı. Google'dan seri numarasını girdiğimde telefonun son dört rakamını öğrendim. Akabinde S.E 'nin Levent'teki ofisine gidip bu durumun ne olduğunu sordum. Çünkü çantada GPS olduğunu görünce çok korktum. Çünkü beni takip ettiklerini düşündüm.

"Sadece S.E'den şikayetçiyim"

Zaten şubeye gitmeden önce S.E 'yi arayıp konu hakkında bilgi vermiştim. Şubede S.E 'nin yanına gittiğimde, S.E bana GPS'in A.B'ye ait olduğunu A.B'nin çok saf temiz bir insan olduğunu, eski sevgilisi olduğunu, ayrıldıklarını fakat A.B'nin kendisini halen takip ettirdiğini, bu sebeple de GPS'in çantada olduğunu söyledi. Karakola gidip şikayetçi olacağımı söyledim. 10 dakika sonra A.B'ye S.E'nin odasına geldi. Bana daha önce aracından çantasının çalındığını ve içinde para olduğunu, bu sebeple tekrar çalınmasından endişe edip çantaya GPS cihazı koyduğunu ve bu cihazın kendisine ait olduğunu söyledi. Ben de beyanlarına itibar ederek GPS cihazı bulunan çantayı A.B'ye teslim ettim. Bu olay sebebiyle sadece S.E'den şikayetçiyim.

Kaynak: Ntv