Dolar (USD)
32.63
Euro (EUR)
34.93
Gram Altın
2448.73
BIST 100
10478.35
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
TRT web masthead

Güney Kore "tek Çin" ilkesine bağlılığını yineledi

Güney Kore, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan'da başkanlık seçimlerini kazanan Lai Ching-te'nin 20 Mayıs'ta göreve başlamasının ardından "tek Çin" ilkesine bağlılığını yineledi.
Güney Kore "tek Çin" ilkesine bağlılığını yineledi
23 May 2024 13:47:03
Güney Kore, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan'da başkanlık seçimlerini kazanan Lai Ching-te'nin 20 Mayıs'ta göreve başlamasının ardından "tek Çin" ilkesine bağlılığını yineledi.

Yonhap'ın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lim Soo-suk, basına yaptığı açıklamada, Tayvan konusunda Çin ile yakın iletişimde olduklarını söyledi.

Lim, "Hükümetimizin tek Çin politikası konusunda duruşunda değişiklik yok." dedi.

Güney Kore'nin iktidardaki Halk Gücü Partisi milletvekili Cho Kyoung-tae'nin Lai'nin yemin törenine katılması, Çin'in tepkisini çekmişti.

Çin'in Seul Büyükelçiliği, bu katılımın "Çin-Güney Kore stratejik işbirliğine ters düştüğünü" ifade ederek, durumu şiddetle kınamıştı. Büyükelçilik, Seul hükümetini Çin'in iç işlerine hiçbir şekilde müdahale etmemeye çağırmıştı.

Cho ise Çin'in açılış törenine katılmasına karşı çıkmasının, Güney Kore'nin iç işlerine müdahale anlamına geldiğini belirtmişti.

Güney Kore, Tayvan'da Lai'nin yemin törenine resmi heyet göndermemişti.

- Çin-Tayvan anlaşmazlığı

Çin'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Çan Kay-şek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Koumintag) ile Mao Zıdong önderliğindeki Çin Komünist Partisi (ÇKP) güçleri arasında yaşanan iç savaşta galip gelen komünistler, 1 Ekim 1949'da Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etmişti.

İç savaşı kaybeden Koumintag üyeleri ise Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek, burada geçici hükümet kurmuştu.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kendi topraklarının parçası olduğunu savunduğu Tayvan, 1949'dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor. Çin ana karası ile Tayvan arasındaki ayrılık hala sürüyor.

Son yıllarda Tayvan üzerindeki askeri baskıyı artıran Pekin yönetimi, Ada'nın ana kara ile yeniden birleşmesi için gerekirse güç kullanımını dışlamayacağını vurguluyor.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

ABONE OL
Deniz feneri detay
Kızılay 160x600
TDV kurban