Dolar (USD)
32.40
Euro (EUR)
34.53
Gram Altın
2456.58
BIST 100
9717.98
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Haiti'de yüzlerce mahkum hapishaneden kaçtı

Bir güvenlik kaynağına göre, cumartesi günü Port-au-Prince'teki Ulusal Cezaevi'nde patlak veren çatışmanın ardından yüzlerce mahkum firar etti.
Haiti'de yüzlerce mahkum hapishaneden kaçtı
03 Mart 2024 18:59:35
Bir güvenlik kaynağına göre, cumartesi günü Port-au-Prince'teki Ulusal Cezaevi'nde patlak veren çatışmanın ardından yüzlerce mahkum firar etti.

Emniyet kaynaklarının bildirdiğine göre Haiti'de şiddet olayları tırmanırken başkent Port-au-Prince'teki Ulusal Cezaevi'nden 3 bine yakın mahkum firar etti.

Haiti'nin Polis Sendikalarından biri, başkentteki tüm memurların cezaevinin kontrolünü sürdürmek için verdiği mücadelede polise yardımcı olmak üzere arabalara ve silahlara erişim hakkı verilmesini talep etti.

Açıklamada saldırganlar başarılı olursa “işimiz biter” uyarısı verildi.

Açıklamaya göre, başkentte yaşayan herkes büyük tehlikede çünkü 3 bin ekstra "haydut " sokaklarda serbest şekilde geziyor.

Port-au-Prince'teki çok sayıda güvenlik kaynağı polis karakollarını, uluslararası havaalanını ve Ulusal Cezaevi'ni hedef alan şiddet olaylarında son yıllarda benzeri görülmemiş bir artışın yaşandığını söyledi.

"Barbecue" olarak da bilinen Haitili çete lideri Jimmy Cherizier, Başbakan Ariel Henry'yi devirme çabalarına devam edeceğini belirtmişti.

haiti-21947651_2dc377134f509f49c8ddaa1136efd4b6.jpg

Cherizier, “Haiti Ulusal Polisi ve ordusundan sorumluluğu üstlenip Ariel Henry'yi tutuklamasını istiyoruz. Bir kez daha söylüyorum, nüfus bizim düşmanımız değil; silahlı gruplar da sizin düşmanınız değil. Ariel Henry'yi ülkenin kurtuluşu için tutuklayın. Bu silahlarla ülkeyi özgürleştireceğiz ve bu silahlar ülkeyi değiştirecek” diye konuştu.

Haitili bir kolluk kuvveti kaynağı CNN'e yaptığı açıklamada, çetelerin Perşembe gününden bu yana şehirdeki çok sayıda polis karakoluna saldırdığını, en az dört kişinin öldüğünü ve bazı karakolların yakıldığını söyledi.