Dolar (USD)
32.33
Euro (EUR)
34.43
Gram Altın
2436.49
BIST 100
9814.19
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Hakan Fidan duyurdu: 'Irak'tan söz aldık'

Irak'taki kritik ziyaretlerin ardından Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, komşu ülkenin Türkiye ile birlikte terörle mücadelede ortak hareket etmeye 'hazır' olduğunu belirtti. Fidan, konuyla ilgili olarak 'söz' aldıklarını açıkladı.
Hakan Fidan duyurdu: 'Irak'tan söz aldık'
18 Mart 2024 09:15:43
Irak'taki kritik ziyaretlerin ardından Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, komşu ülkenin Türkiye ile birlikte terörle mücadelede ortak hareket etmeye 'hazır' olduğunu belirtti. Fidan, konuyla ilgili olarak 'söz' aldıklarını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta Irak'ta gerçekleştirdikleri önemli temaslara ilişkin konuşan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "PKK'nın Irak'ın çıkarlarına aykırı hareket eden ve orada da müsaade edilmemesi gereken bir terör örgütü olduğunu ilk defa bu süreç sayesinde muhataplarımız kabul etti" ifadelerini kullandı.

Son günlerde Türkiye ve Irak arasında terörle mücadele konusunda önemli kararlar alındı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı'nda başkanlık görevi sırasında, "Sadece karşımıza çıkan teröristle uğraşmayacağız. Peşine düştüğümüz teröristleri yakalayıp gerekeni yapacağız" diye konsept oluşturduklarını anlatarak konuşmasına şu sözleriyle devam etti:

Öyle de yaptık. Dış politikamıza bunu uyguladığımız zaman sadece önümüze çıkan tehditlerle değil, aynı zamanda ülkemiz için gerekli olan fırsatları, imkanları, milli menfaatleri dünyanın neresinde olursa olsun bulup elde edeceğiz. Sadece uluslararası sistemin önümüze çıkardığı engellerle vaktimizi harcamayacağız, mücadele ederken ülkemiz için, milletimiz için, bölgemiz için iyi olanın da peşinden koşacağız. Fırsatların da peşinden koşacağız. İşte bu yüzden Türkiye artan imkan ve kabiliyetleriyle adalet ve vicdan temelinde yeni bir dünya düzeni kurulması için öncü rol üstlenmiş durumdadır. Cumhurbaşkanımızın, 'Dünya beşten büyüktür' söyleminin dünyanın her köşesinde karşılık bulması asla boşuna değil.

Terörle mücadelede Irak'tan söz aldık

Konuşmasının devamında Türkiye'nin artık oyun kuran, gerektiğinde oyun değiştiren bir ülke olduğuna vurgu yapan Hakan Fidan, şu ifadeleri aktardı:

Bunu terörle mücadele stratejimizde de görüyoruz. Hükümetimizle, askerimizle, güvenlik güçlerimizle, terörle mücadelede son 21 yılda kaydedilen mesafe apaçık ortadadır. Terör illetini sadece ülkemizden değil, sınır ötemizden de temizleme çabalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanımız ve MİT Başkanımızla Bağdat'taydık. Hem kendi sınırlarımız içinde hem sınırlarımız dışında terörist unsurları temizleme irademizi Iraklı mevkidaşlarımızla paylaştık. Onlardan da bu konuda bizimle birlikte ortak hareket edeceklerine dair söz aldık. PKK'nın Irak'ın çıkarlarına aykırı hareket eden ve orada da müsaade edilmemesi gereken bir terör örgütü olduğunu ilk defa bu süreç sayesinde muhataplarımız kabul ettiler. Iraklı kardeşlerimizle iş birliğimiz ve koordinasyon toplantılarımız önümüzdeki süreçte de devam edecek.