Dolar (USD)
27.2203
Euro (EUR)
28.852
Gram Altın
1676.05
BIST 100
8304.83
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Hakkari Valiliği'nden 7 gün yasak kararı

Hakkari'de 7 gün boyunca oturma eylemleri, basın açıklamaları, gösteri yürüyüşleri, açlık grevleri, çadır kurma, stant açma gibi eylem ve etkinlikler yasaklandı.
Hakkari Valiliği'nden 7 gün yasak kararı
18 Eylül 2023 14:14:36
Hakkari'de 7 gün boyunca oturma eylemleri, basın açıklamaları, gösteri yürüyüşleri, açlık grevleri, çadır kurma, stant açma gibi eylem ve etkinlikler yasaklandı.

Valilikten yapılan açıklamada, Cumhuriyet'in temel nitelikleri, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, meydana gelebilecek olası provokasyonların ve yaşanması muhtemel toplumsal olayların engellenmesi amacıyla bazı önlemlerin alındığı belirtildi.

Eylem ve etkinlikler yasaklandı

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ile İl İdaresi Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince valilik ve kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinliklerin kapsam dışında bırakıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hakkari sınırları içinde 17 Eylül saat 08.00'den 23 Eylül saat 20.00'ye kadar 7 gün süreyle umuma açık alanlarda miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, stant açma, imza kampanyası, her türlü hava faaliyetleri, kamu kurum, kuruluşları hariç olmak üzere anma toplantısı, anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, skeç, sinevizyon, pandomim ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri türdeki her türlü eylemlerin, etkinliklerin ve faaliyetlerin yapılmasının yasaklanması kararı alınmıştır."

yasak2_f90945d5a51db3d9007f009907fd8f92.jpg

Sokağa çıkma yasağı nedir?

Sokağa çıkma yasağı, belirli düzenlemelerin geçerli olduğu bir zamanı belirten bir emirdir. Tipik olarak, bireylerin evlerine dönmeleri ve burada kalmaları gereken zamanı ifade eder. Böyle bir emir kamu makamları tarafından verilebileceği gibi evde yaşayanlara bir evin sahibi tarafından da verilebilir. Örneğin, au pair gibi, akşamları ev sahibi ailenin evine ne zaman dönmeleri gerektiğini düzenleyen bir sokağa çıkma yasağı verilir.

Sokağa çıkma yasakları sıkıyönetimde kullanılan bir denetim unsurudur; ancak savaş, pandemi, afet veya kriz durumunda kamu güvenliği için sokağa çıkma yasakları da uygulanabilir.

ABONE OL
Emlak katılım web