Dolar (USD)
32.20
Euro (EUR)
34.93
Gram Altın
2424.23
BIST 100
10792.53
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Hamas siyasi ayağını Katar'dan taşıyor

Amerikan The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Hamas Siyasi Büro'nun başkent Doha'dan ayrılmayı değerlendirdiğini, son günlerde bölgedeki en az iki ülkeyle iletişime geçerek, kendilerine yer sağlayıp sağlayamayacaklarını sordu.
Hamas siyasi ayağını Katar'dan taşıyor
20 Nisan 2024 10:39:51
Amerikan The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Hamas Siyasi Büro'nun başkent Doha'dan ayrılmayı değerlendirdiğini, son günlerde bölgedeki en az iki ülkeyle iletişime geçerek, kendilerine yer sağlayıp sağlayamayacaklarını sordu.

Amerikan The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Hamas'ın siyasi ayağının, Katar'ın başkenti Doha'daki merkezini başka bir ülkeye taşımayı değerlendirdiğini yazdı.

Bu süreçte Washington yönetiminin Gazze'de ateşkese varılması konusunda Mısır'la birlikte arabuluculuk yapan Katar'ı baskı altında tuttuğunu hatırlatan WSJ, Hamas Siyasi Bürosu'nun, 2012 yılından bu yana bulunduğu Katar'ın başkenti Doha'dan ayrılması durumunda bunun İsrail ve Hamas arasında yürütülen dolaylı ateşkes ve rehine takası görüşmelerini tepe taklak edeceği ve ABD ile İsrail'in Hamas'a mesaj iletmesini zorlaştıracağı değerlendirmesinde bulundu.

O ülkelerden biri Umman

Gazeteye göre, Arap yetkililer, Hamas'ın son günlerde bölgedeki en az iki ülke ile iletişime geçtiğini ve Hamas Siyasi Büro'nun başkentlerine taşınması konusunda açık olup olmadıklarını sorduğunu söyledi. İddiaya göre, bu ülkelerden biri de Umman'dı. Umman, WSJ'nın yorum talebine yanıt vermedi. Diğer ülke ise, belirtilmedi.

'Müzakereler sekteye uğrar' endişesi

Gazeteye konuşan Arap yetkililere göre, Hamas, rehine takası görüşmelerinin aylar sürebileceği, bunun da Hamas'ın Katar ile yakın ilişkileri ile Doha'daki varlığını riske atacağı görüşünde.

Konu hakkında bilgi sahibi Arap bir arabulucu, görüşmelerin halihazırda tıkanmış gibi göründüğünü, Hamas ile müzakereciler arasındaki güvensizliğin arttığını ileri sürdü.

Gazeteye göre, son haftalarda Mısır ve Katar, şartlarını yumuşatması konusunda Hamas temsilcilerine baskı uyguluyordu; Hamas zaman zaman rehine takası anlaşmasını kabul etmemesi halinde ülkeden çıkarılma tehdidi de almıştı. Başka bir Arap arabulucu, "Görüşmelerin sona erme olasılığı çok gerçek." değerlendirmesinde bulundu.

WSJ'nin iddiasına göre, İsrailli yetkililer, aylardır Katar'ın Hamas'a yeterince baskı yapmadığı endişesiyle Mısır'dan ateşkes ve rehine takası görüşmelerinde daha çok rol üstlenmesi için çalışma yürütüyor.

ABD'li bir yetkilinin iddiasına göre ise, "ABD'nin Hamas'ın Katar'daki varlığına son vermek konusunda konuşmak istemesi halinde, Katarlılar, ikili ilişkileri için en iyi olan neyse onu yapmaya hazır olduklarını" ifade etmişti.

TDV kurban