Dolar (USD)
32.51
Euro (EUR)
34.54
Gram Altın
2489.98
BIST 100
9548.09
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

HEİMLİCH MANEVRASI NEDİR?

​İlk yardım uygulamalarından biri olan ve herkesin bilmesi gereken heimlich manevrası, boğazna bir şey kaçan kişilerin karın boşluğuna baskı uygulanarak cismin çıkartılmasını sağlayan uygulamadır. Heimlich manevrası yardıma ihtiyaç duyulan herkese uygulanabilir.
HEİMLİCH MANEVRASI NEDİR?
17 Şubat 2024 18:06:18
​İlk yardım uygulamalarından biri olan ve herkesin bilmesi gereken heimlich manevrası, boğazna bir şey kaçan kişilerin karın boşluğuna baskı uygulanarak cismin çıkartılmasını sağlayan uygulamadır. Heimlich manevrası yardıma ihtiyaç duyulan herkese uygulanabilir.

Heimlich manevrası, bir kişinin ani boğulma durumunda hayat kurtarmak için kullanılan bir ilk yardım tekniğidir. Bu manevra, kişinin boğazına takılan bir cismin hava yolunu açarak çıkmasını sağlamak için uygulanır. Genellikle, boğazda sıkışmış bir cisim nedeniyle kişi nefes alamaz hale geldiğinde Heimlich manevrası uygulanır. Manevra, kişinin sırtına vurup ve ardından kollarını kavuşturup göğüs hizasından alt karın hizasına doğru sıkıca bastırma işleminden oluşur. Bu hareket, cismin hava yolundaki basıncı artırarak ve onu dışarıya iterek boğulmayı önler.

heimlich-teknigi_d5b9eb4fd4d2638f5100c2488173a554.jpg

HEİMLİCH MANEVRASI NE DEMEK?

Heimlich manevrası ne demek? sorusu merak edilse de öncelikle heimlich kelimesinin özüne bakmak daha faydalı olur. "Heimlich", Almanca kökenli bir isimdir ve "gizli" veya "gizemli" anlamına gelir. Heimlich manevrası, 1974 yılında Amerikalı bir doktor olan Dr. Henry Heimlich tarafından geliştirilmiş bir ilk yardım tekniğidir. Bu manevra, bir kişinin boğazına takılan bir cismin çıkarılmasına yardımcı olmak için kullanılır. Dr. Heimlich'in adı, bu teknikle özdeşleşmiştir çünkü kendisi bu yöntemi popülerleştirmiştir.

HEİMLİCH MANEVRASI NEDİR?

Heimlich manevrası nedir? sorusu vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırılan bir konudur. Heimlich manevrası ya da tekniği, bir kişinin boğazına takılan bir cismin hava yolunu açarak çıkmasını sağlamak için kullanılan bir ilk yardım tekniğidir. Bu teknik, boğazda sıkışmış bir cisim nedeniyle kişinin nefes alamaz hale gelmesi durumunda hayati önem taşır.

Boğazda sıkışmış bir cisim, solunum yolunu tamamen tıkayabilir ve kişinin nefes almasını engelleyebilir. Heimlich tekniği, bu tür acil durumlarda hızlı müdahale sağlayarak cismin çıkartılmasına yardımcı olur. Teknik, kişinin sırtına yumruk atma ve ardından kollarını kavuşturup göğüs hizasından alt karın hizasına doğru sıkıca bastırma işleminden oluşur. Bu basınç, cismin hava yolundaki basıncı artırarak ve onu dışarıya iterek boğulmayı önler.

Heimlich tekniği, doğru şekilde ve zamanında uygulandığında boğulma vakalarında hayat kurtarabilir. Ancak, eğitimli bir kişi tarafından doğru bir şekilde uygulanması önemlidir, çünkü yanlış uygulanması durumunda daha fazla zarar verebilir.

heimlich-manevrasi_8f854217a902ec75d4c2aa18c32637a5.jpg

HEİMLİCH MANEVRASI KİME UYGULANIR?

Heimlich manevrası kimlere uygulanır? sorusunu merak edenler için; Heimlich tekniği, boğazına takılan bir cisim nedeniyle nefes alamayan ve boğulma belirtileri gösteren herkese uygulanabilir. Bu teknik, çocuklardan yetişkinlere kadar her yaş grubundaki insanlara uygulanabilir.

Genellikle, çocuklar küçük oyuncak parçaları veya yiyecekler gibi küçük cisimleri yutmaya daha yatkındır. Bununla birlikte, yetişkinlerde de benzer durumlar olabilir, özellikle yemek sırasında yanlışlıkla büyük bir parça yiyecek yutulduğunda veya yiyeceklerin boğaza takılması durumunda.

Boğazında bir cisim sıkışan bir kişi hızlı bir şekilde nefes alamaz ve soluk alıp verirken hırıltı sesleri çıkarabilir. Eğer kişi konuşamıyorsa veya öksürük hala işe yaramıyorsa, Heimlich tekniği gerekebilir. Ancak, bu tekniğin doğru şekilde uygulanması önemlidir ve eğitimli bir kişi tarafından yapılmalıdır, çünkü yanlış uygulanması durumunda daha fazla zarar verebilir.

HEİMLİCH MANEVRASI NASIL UYGULANIR?

Heimlich manevrası nasıl uygulanır? sorusu da yine sıklıkla araştırılan ve merak edilen konular arasında. Heimlich manevrasını uygulamak için belirli adımları takip etmek, boğulma tehlikesi geçiren kişi için önem arz eder. Heimlich manevrası aşağıdaki adımlarla uygulanır:

  • Hasta veya boğazında sıkışmış cisim belirtileri gösteren kişiyi tanımlayın: Kişi, aniden nefes alamamaya veya hırıltılı bir şekilde nefes almaya başladığında veya öksürme veya konuşma güçlüğü çektiğinde boğulma belirtileri gösterebilir.
  • Kişinin arkasına geçin: Kişinin arkasına geçerek, omzuna yaklaşın ve kendinizi hazırlayın.
  • Kişinin göğsünü ve sırtını kontrol edin: Kişinin boğazına takılan bir cisim varsa, boğazda sıkışmış cismin belirtilerini gözlemleyebilirsiniz.
  • Hasta veya boğazında sıkışmış cisim belirtileri gösteren kişiye yaklaşın: Kişiye yaklaşın ve durumun ciddiyetini anlayın. Eğer kişi konuşabiliyorsa ve öksürebiliyorsa, öksürmeyi teşvik edin ve rahatlatıcı olun. Ancak, konuşamıyorsa veya öksürme işe yaramıyorsa hızla Heimlich manevrasına geçin.
  • Heimlich manevrası için pozisyon alın:Kişinin arkasına geçin ve ayakta durun. Bir elinizi yumruk yapın ve yumruğunuzu diğer elinizle kavrayın. Yumruk, kişinin karın boşluğunun alt kısmına gelecek şekilde pozisyonlandırılmalıdır, kaburgaların ve göbek deliğinin hemen üstünde. Karın boşluğunun alt kısmına yerleştirilen yumruğunuzla, diğer elinizin avucunu yumruğun üzerine yerleştirin.
  • Basınç uygulayın: Kararlı bir şekilde ve hızla, kişinin karın boşluğunun alt kısmına doğru bastırın. Bastırma işlemi sırasında, bastırma hareketini ani ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirin. Her bastırma işlemi arasında geri çekilme yapmayın. Bastırma hareketini devam ettirin, çünkü bu, sıkışmış cismin dışarı çıkmasına yardımcı olabilir.
  • Bastırmayı tekrarlayın: Eğer sıkışmış cisim çıkmazsa veya kişinin durumu kötüleşirse, bastırmayı tekrarlayın. Ancak, kişi baygınsa veya bilinçsizse, bu tekniği uygulamayın ve acil medikal yardım çağırın.
  • Hasta veya boğazında sıkışmış cisim belirtileri gösteren kişinin durumunu kontrol edin: Eğer kişi nefes almaya başlarsa, durumu takip edin ve gerekirse tıbbi yardım çağırın.

Heimlich manevrası ciddi bir durumda hayat kurtarıcı olabilir, ancak bu tekniğin doğru şekilde uygulanması ve kişinin durumunu doğru bir şekilde değerlendirmek önemlidir. Bu nedenle, bu tekniği uygulamadan önce gereken eğitimi almak önemlidir.