‘Heritage İstanbul 2020’ başlıyor

‘Heritage İstanbul 2020’ başlıyor

Heritage İstanbul''un detayları, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Kütüphanesi''nde yapılan basın toplantısında açıklandı. 8-20 Mart''ta Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı''nda gerçekleştirilecek Restorasyon, arkeoloji, müzecilik teknolojileri fuar ve konferansı Heritage İstanbul''da bu yıl 100''ün üzerinde arkeolog, restoratör, konservatör, mimar ve müzeci konuşma yapacak.

04 Mart 2020 22:03:00

Heritage İstanbul''un detayları, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Kütüphanesi''nde yapılan basın toplantısında açıklandı. 8-20 Mart''ta Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı''nda gerçekleştirilecek Restorasyon, arkeoloji, müzecilik teknolojileri fuar ve konferansı Heritage İstanbul''da bu yıl 100''ün üzerinde arkeolog, restoratör, konservatör, mimar ve müzeci konuşma yapacak.

Kültürel miras alanında ortak dil geliştirmek, değerleri paylaşmak, iletişimi artırmak ve katılımcılığı sağlamak amacıyla TG Expo tarafından düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen Heritage İstanbul 2020,  yeni nesil müzecilik teknolojilerini, sıra dışı kazıları, arkeoloji ve restorasyon alanındaki yenilikleri ziyaretçilerinin ilgisine sunacak. Geçtiğimiz yıllarda Hilton İstanbul Convention & Exhibition Center Harbiye'de gerçekleşen fuar bu sene Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda 2000 metrekarelik alanda düzenlecek. 

En büyükler arasındayız

Heritage İstanbul Koordinatörü Osman Murat Akan, "Uluslararası Fuarlar içinde alan açısından en büyükler arasındayız. Alanımız tamamen dolu. Firma sayımız bu sene daha fazla. Bu sene alanımızın yanında yapacağımız etkinlikler de daha fazla. İki ayrı konferans salonumuzda birbirinden ilgi çekici panel ve konferanslar var. Bunun yanı sıra workshop alanlarımız ve daha samimi ortamda gerçekleşecek Heritage Talk dediğimiz sohbetler olacak. Heritage Talk konuşmalarını fuardan sonra da başka zaman ve mekânlarda devam ettirerek, markalaştırmak amacındayız" dedi.

100'ün üzerinde konuşmacı olacak

Osman Murat Akan konferanslarda 100'ün üzerinde konuşmacı olacağını belirterek, "Etkinlikte, "Somut Olmayan Kültürel Miras" temasıyla sözlü geleneklerden, gösteri sanatlarından, toplumsal uygulamalardan, ritüellerden, el sanatları geleneğinden farklı örnekler sunulacak. Heritage İstanbul kapsamında düzenlenen konferanslarda farklı ülkelerden 100'ün üzerinde arkeolog, restoratör, konservatör, mimar ve müzeciler konuşma yapacak. Konuşmacılar arasında mimar Boris Micka, Lübnan Ulusal UNESCO Komitesi Üyesi Khaled Tadmuri, restorasyon uzmanı ve mimarlık tarihçisi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. İclal Dinçer, Smithsonian Institude Sanat ve Müzecilik Direktörü Paul Michael Taylor, mimar Murat Tabanlıoğlu, mimar Cengiz Bektaş, Baksı Müzesinden Hüsamettin Koçan yer alacak" diye konuştu.

Geçmişe gelecek sağlamak sloganıyla yola çıktık

TG Expo Genel Müdürü Cem Şenel, son günlerde yaşanan üzüntülere rağmen Türkiye'deki kültürel zenginliği ülke ve dünya gündemine taşımak, kültürel varlığın korunmasını sağlamak ve gelecek nesillere aktarmak için çalıştıklarını ifade etti. "Geçmişe gelecek sağlamak" sloganıyla yola çıktıklarına işaret eden Şenel, "Bu alanda yapılan çalışmaların öncüsü olmaktan, kültürel mirasımıza sahip çıkmaktan, bu sektörü uluslararası platforma taşımaktan son derece mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Fuar bir köprü vazifesi üstlenecek

İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürü Doç. Dr. Olcay Aydemir, fuarın yoğun ilgi göreceğini ve bu ilginin çok değerli olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Arkeoloji, müzecilik, restorasyon teknolojileriyle ziyaretçileri arasında köprü kuran önemli bir fuar. Bu köprü kültürel mirasın sürdürülebilmesi, niteliğinin artması ve katılımcıların kendilerini ifade etmeleri açısından çok değerli. Bu sene yabancı katılımcıların çok ilgili olduğunu gördük. Bu, rekabet edilebilirlik ve ileriye dönük niteliğin artması açısından da önemli."

Batılı haramilerin yağmaladığı Anadolu eserleri sergileniyor

Türkiye'de müzeciliğin önemine dikkat çeken Yüksek Mimar Cengiz Bektaş, Türkiye'deki kültürel mirasın, tahrip edilerek son yüzyıllarda Batı'ya götürüldüğü belirterek, Batıdaki müzelerde haramilerin yağmaladığı Anadolu eserlerinin sergilenmesiyle ilgili görüşlerini açıkladı. Mimar Cengiz Bektaş Ege'de danışmanlığını gerçekleştirdiği Bölge Müzesi kurma çalışmalarının sürdüğünü belirterek, bu alandaki son gelişmelerin fuar kapsamında tartışmaya açılacağı bilgisini verdi.

Türkiye kültür mirası alanında ezber bozuyor

Heritage İstanbul Danışmanı Nezih Başgelen ise Türkiye'nin son yüzyılda kültür mirası alanında ezber bozduğu vurgusunu yaparak, Arkeoloji alanında geçtiğimiz yıllarda da önemli keşifler olduğunu hatırlattı. "Dünyanın en eski batığı bizdeydi, daha eskisini bulmak da bize nasip oldu. Su Altı Arkeolojisinin bu önemli keşfi fuarda özel etkinlikle gündeme gelecek. Aynı zamanda Çorum'da Şapinuva Antik kentinde Hitit Arkeolojisi açısından önemli keşfiler gerçekleşti. Bu konuyu da  Kazı Başkanı Prof. Dr. Aygül Süel fuarda açıklayacak" dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığının birçok kapsamlı müze açarak kültür mirası alanında büyük katkılar sağladığına dikkati çeken Başgelen, defineci ve tarihi eser kaçakçılarının kazı yaparak eserlere ciddi tahribatlar verdiğini ve bu konunun fuarda irdeleneceğini aktardı. Başgelen, etkinlikleriyle herkesin dikkatini çekecek fuarın olumlu olumsuz bütün gelişmelerin ortasında önemli bir katalizör olacağı yorumunu yaptı.