Dolar (USD)
32.20
Euro (EUR)
34.94
Gram Altın
2426.97
BIST 100
10793.09
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Hollanda, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını "en güçlü ifadelerle" kınadı

Hollanda hükümeti, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırılarını "en güçlü ifadelerle" kınadı.
Hollanda, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını "en güçlü ifadelerle" kınadı
15 Nisan 2024 13:00:00
Hollanda hükümeti, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırılarını "en güçlü ifadelerle" kınadı.

Geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Orta Doğu'daki durumu Hollanda Ulusal Güvenlik Konseyinde görüştüklerini belirtti.

Rutte, "Hollanda, İran'ın tehlikeli ve pervasız saldırılarını mümkün olan en güçlü ifadelerle kınamaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

İsrail'in, İran'dan gelen saldırıları etkili şekilde püskürtebilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Rutte, "İsrail'in güvenliği daha fazla tehdit altına girmemelidir." görüşünü paylaştı.

Saldırıların bölgesel tırmanışa sebep olmaması gerektiğini vurgulayan Rutte, "Bölgesel tırmanışın önlenmesi elzemdir. Durumu oldukça yakından izlemeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

- İran-İsrail gerilimi

İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general 7 kişi ölmüştü.

İran, İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu.

İsrail de İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran, dün İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmış, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu açıklamıştı.

İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini belirtmişti.

TDV kurban