Dolar (USD)
32.18
Euro (EUR)
34.93
Gram Altın
2507.34
BIST 100
10895.25
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Hudut Kartalları 6'sı terörist 7 kişi yakaladı

Suriye ve Yunanistan sınırından yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 5'i FETÖ üyesi ve 1'i PKK üyesi toplam 7 kişi yakalandı.
Hudut Kartalları 6'sı terörist 7 kişi yakaladı
14 Ağustos 2023 18:48:06
Suriye ve Yunanistan sınırından yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 5'i FETÖ üyesi ve 1'i PKK üyesi toplam 7 kişi yakalandı.

Açıklama Milli Savunma Bakanlığının sosyal medya hesabından yapıldı.

Yunanistan ve Suriye’den Türkiye'ye ve Türkiye'den Yunanistan’a yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 7 kişi Hudut Kartalları tarafından yakalandı.

Yapılan inceleme sonucunda yakalanan şahıslardan 5’inin FETÖ, 1’inin PKK/KCK/PYD-YPG terör örgütü mensubu olduğu belirlendi.

Terör örgütü PKK/YPG'nin Afrin bölgesinden hudut karakollarına yönelik saldırı ve tacizlerini engellemek, bölge halkını terör örgütünün zulmünden kurtararak istikrarı sağlamak amacıyla 20 Ocak 2018'de başlatılan "Zeytin Dalı Harekatı" sırasında 1270 rakımlı tepede Darmık Üs Bölgesi kuruldu.

Harekatın ardından 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı bünyesinde 7. Hudut Bölük Komutanlığı olarak Türkiye-Suriye sınırının Kilis bölümünde görev yapan "Hudut Kartalları", tüm zorluklara rağmen "Hudut namustur" şiarıyla elleri tetikte, gözleri sınırda vatan nöbetini sürdürüyor.

Sınır hattında verdikleri "tekmil" ile düşmana adeta korku salan askerler, terörle mücadelenin yanı sıra yasa dışı geçişler ile kaçakçılığın önlenmesinde son teknoloji yerli ve milli silahlar ile teçhizatı aktif olarak kullanıyor.

Teknolojinin tüm imkanlarından yararlanan Mehmetçik, yağmur çamur, kar kış demeden zorlu arazi ve iklim koşullarında görevini kararlılıkla sürdürüyor.

thumbsbcad93b4ed47e0fbee72e06a620ece4ae1_d3a92442ca0b0f66328a25accd424b20.jpg

DRAGONEYE ile sınır hattı daha güvenli

Keşif ve gözetleme faaliyetlerinde dron da kullanan askerlerin en büyük yardımcısı ise ASELSAN tarafından üretilen "DRAGONEYE" Elektro-Optik Sensör Sistemi.

Hudut kartalları, termal kamera, lazer mesafe bulucu, gündüz kamerası, GPS alıcısı ve dijital manyetik pusula gibi birimlerin entegre edildiği sistem sayesinde sınır hattında ortaya çıkabilecek her türlü olumsuzluğu erken tespit etme kabiliyetini elde ediyor.

Belirlenen hedef koordinatlarının çeşitli iletişim araçlarıyla diğer destek unsurlarına iletilmesinde öncü rol oynayan sistemi ustalıkla kullanan sınır bekçileri, dosta güven düşmana korku veriyor.

TDV kurban