Dolar (USD)
32.18
Euro (EUR)
34.87
Gram Altın
2475.85
BIST 100
10910.64
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İkinci el araç satışlarına yeni düzenleme: Manipülasyonların önü kesildi

Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre ikinci el araç satışlarında ilan sitelerinde kişiler kendilerine ait olmayan araçlar için ilan veremeyecek. Kendisine ait olmayan aracı yetki belgesi olmadan yakalananlar ceza uygulanacak
İkinci el araç satışlarına yeni düzenleme: Manipülasyonların önü kesildi
31 Ağustos 2023 00:29:04
Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre ikinci el araç satışlarında ilan sitelerinde kişiler kendilerine ait olmayan araçlar için ilan veremeyecek. Kendisine ait olmayan aracı yetki belgesi olmadan yakalananlar ceza uygulanacak

Haber: Ebrar Ünaldı

İkinci el araç ve gayrimenkul satışına ilişkin yeni düzenleme getirildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre, ilan sitelerinde kendi kimliğini gizleyerek sahte hesaplar üzerinden ilana çıkılması engellenecek.

thumbsbcdc13a6236be7ec0cf58d8f73f0855ef1_c2014a3f5a395fc891fdb0326db9cc0d.jpg

İlanlar üzerinden yapılan manipülasyonlar engellendi

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Son zamanlarda İlan sitelerinde gerçeği yansıtmayan, fiyat şişirmeleri ve aldatmacaları içeren ilanlar yoluyla, taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde vatandaşlarımızın mağdur edildiğinin gözlemlenmesi ve bu konuda çokça artan şikayetlerin bildirilmesi üzerine, söz konusu etik dışı ve yanlış uygulamaları ve mağduriyetleri ortadan kaldırmak amacıyla, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte ve İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişikliğe gidilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Sahte hesaplar üzerinden ilan verilemeyecek

Söz konusu yönetmeliklerde yapılan değişiklikler neticesinde, ilan sitelerinde kendi açık kimliğini gizleyerek sahte hesaplar üzerinden ilan verilmesinin engellenmesi amaçlanmış olup, kişinin kendisine, eşine veya birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan ya da ilana konu taşınmaz veya taşıt sahibi tarafından yetkilendirilmediği taşınmazın veya taşıtın ilana konulması yasaklanmaktadır. Bununla birlikte, emlak komisyoncuları ve oto galericileri, sahip oldukları yetki belgeleri ile doğrulama yaparak, satışına yetkili oldukları taşıtı veya taşınmazı ilana koyabileceklerdir.

Gerçekleştirilen yeni düzenlemeyle birlikte, başkalarına ait taşınmazların ve ikinci el motorlu kara taşıtlarının satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan gerçek veya tüzel kişilere, üyelikten veya ilanın yayımlanmasından önce kimlik doğrulaması yapmalarının yanısıra,3 ilanın yayımlanmasından önce ilana konu ikinci el motorlu kara taşıtının veya taşınmazın ilanına yetkili olunduğuna dair doğrulama yapma yükümlülüğü getirilmektedir.

thumbsbc0ad0cde014c91a4f8d8ad9c6832e85f9_881881be225dc1ef138e001dd68247d1.jpg

'100 bin Türk lirasına kadar idari para cezası uygulanacak'

Tüketici mağduriyetine yol açabilen sahte ilanların engellenmesi, spekülatif fiyat artışlarının önlenmesi ve elektronik ortamda hizmet sunan ilan platformlarında yer alan ilan kirliliği ile ilanlardaki bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Bahse konu yönetmeliklerde yapılacak değişiklikler ile mevzuata aykırı davrananlar hakkında her bir aykırılık için 10 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına kadar idari para cezası uygulanacaktır.

Yayım tarihlerinden 2 ay sonra yürürlüğe girecek olan değişikliklere vatandaşlarımız ile ilan yayımlayan gerçek ve tüzel kişilerin uyum sağlaması zorunludur."

TDV kurban