Dolar (USD)
32.91
Euro (EUR)
35.25
Gram Altın
2467.83
BIST 100
10767.85
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İmamoğlu harcıyor faturasını halk ödüyor!

İBB Başkanı İmamoğlu'nun yandaş gazetecilerle İBB bütçesiyle gerçekleştirdiği lüks Roma gezisi tepki çekerken, İBB'nin nisan ayında 160.8 milyon liralık "Turizm organizasyon ve tanıtım" ihalesi yaptığı ortaya çıktı.
İmamoğlu harcıyor faturasını halk ödüyor!
22 May 2024 13:49:55
İBB Başkanı İmamoğlu'nun yandaş gazetecilerle İBB bütçesiyle gerçekleştirdiği lüks Roma gezisi tepki çekerken, İBB'nin nisan ayında 160.8 milyon liralık "Turizm organizasyon ve tanıtım" ihalesi yaptığı ortaya çıktı.

İsrafı bitireceğiz diye koltuğa oturan İmamoğlu adeta israf nasıl yapılır dersi verdi. İBB bütçesiyle 45 yandaş gazeteciyi Roma gezisine götüren İmamoğlu'na tepkiler yükselirken, İBB'nin geçen ayda 'turizm organizasyonu' ihalesi yaptığı ortaya çıktı.

160 milyon 871 bin TL'lik ihaledeki 'yurtdışında 5 yıldızlı otel', 'yüzlerce uçak bileti' ve 'binlerce hediye' şartları dikkat çekti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) 2027 Avrupa Oyunları imza töreni için Roma'ya götürdüğü 45'i gazeteci 73 kişilik heyetin lüks gezisi gündemde tartışma yarattı. Seçim kampanyasında "İsrafı bitirdik" sloganı atan CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Roma'da 5 yıldızlı Parco Dei Principi Grande Hotel & Spa'da konaklama ve özel uçak kiralama harcamaları büyük tepki çekti.

Yeni ihaleler açtı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in "Belediyelere israf genelgesi yayınlayacağız. Her kuruş sosyal belediyecilik için, yoksullar için, dezavantajlı gruplar için harcanacak" açıklamasını yaptığı günlerde İBB'nin 'muhtelif turizm organizasyonları ve tanıtım' için ihale açtığı ortaya çıktı. 22 Nisan 2024 günü sonuçlanan ihaleyi 160 milyon 871 bin 250 TL bedelle İBB'nin iştiraki olan İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Ticaret A.Ş. kazandı.

Nisan ayında yapılan ihale akıllara İmamoğlu'nun 45 gazeteciye düzenlediği lüks Roma gezisini getirdi. İhalenin içinde yer alan yurtdışı 5 yıldızlı otel ve uçak bileti kalemleri "Gazeteciler bu ihale bütçesi ile mi Roma'ya götürüldü?" sorusunu gündeme getirdi.

Eşantiyonlar için ihale açtı

İhalede talep edilen eşantiyonlar da dikkat çekti. 5 bin tişört, 7 bin 500 yağmurluk, 2 bin powerbank, 2 bin USB bellek, bin magnet, 2 bin 500 termos yer aldı. Ayrıca 20 bin teneke kutulu kahve, 2 bin kutu lokum, 10 bin 500 hediye seti de talep edildiği görüldü.

Afiş için 230 milyon TL harcadı

İhalede yer alan taleplerin listesi 'israf' söylemlerini hatırlattı. İmamoğlu seçim kampanyasında 'İsrafı bitirdik' afişleri astırmış; bunun için bir ay içinde 230 milyon TL harcandığı iddia edilmişti.

İBB Başkanı İmamoğlu, 'Roma seyahati'ne ilişkin konuştu. İlk defa İBB'nin kendi bütçesiyle gazetecilerin de katıldığı bir organizasyon düzenlediklerini söyleyen İmamoğlu' "Bunun yadırganacak bir tarafı yok. Bir eksiğimiz varsa bakarız, bir daha yapmayız" ifadesini kullandı.

Uçak biletleri havalarda uçuşuyor

İhalede 260 adet yurtdışı, 200 adet ise yurtiçi uçak bileti, 500 otel konaklama, 10 gezi teknesi temini şartları yer aldı. Otellerin 5 veya 4 yıldızlı olması gerektiği de şartnamede belirtildi.

VF kat sağ