Dolar (USD)
31.05
Euro (EUR)
33.59
Gram Altın
2033.88
BIST 100
9374.2
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

1300 sanatçı cezalara rağmen Filistin'den vazgeçmedi

Aralarında Akademi Ödüllü İngiliz aktris Olivia Colman'ın da bulunduğu 1.300'den fazla sanatçı, İngiltere merkezli Artists for Palestine platformunda "Kültür ve sanat sektörüne" hitaben "Filistinlilerin seslerini ve bakış açılarını bastırmak, susturmak ve damgalamakla" suçlayan bir mektup imzaladı.
1300 sanatçı cezalara rağmen Filistin'den vazgeçmedi
03 Aralık 2023 15:27:20
Aralarında Akademi Ödüllü İngiliz aktris Olivia Colman'ın da bulunduğu 1.300'den fazla sanatçı, İngiltere merkezli Artists for Palestine platformunda "Kültür ve sanat sektörüne" hitaben "Filistinlilerin seslerini ve bakış açılarını bastırmak, susturmak ve damgalamakla" suçlayan bir mektup imzaladı.

Katil İsrail'in bebek, çocuk, kadın, yaşlı dinlemeden Gazze'de yaşattığı vahşet Orta Doğu'yu resmen ateş çemberine dönüştürdü. Filistin'i haritadan silmek için aşağılıkça bir savaş politikası benimseyen İsrail'e karşı sanat dünyasından pek çok önemli isim baskılara rağmen boyun eğmiyor.

İngiltere merkezli Artists for Palestine platformunda aralarında Olivia Coleman, Amiee Lou Wood ve Siobhan McSweeney gibi oyuncu, tiyatrocu, şair, yazar, tasarımcı ve yönetmenlerin bulunduğu 1300'ün üzerinde sanatçı ve kültür-sanat sektörü çalışanı işlerini kaybetme pahasına "Kültür ve sanat sektörüne" hitaben mektup yayımladı.

"İsrail'in aşırı sağcı hükümeti açıkça etnik temizlik çağrısı yapıyor" ifadesinin yer aldığı mektupta, açlığın silah olarak kullanıldığı, Gazze'ye giden su ve elektriğin kesilmesinin ise "tarif edilemeyecek boyutta acımasızca" olduğu ifadeleri yer aldı.

'Sessiz kalamayız'

"Filistinlilere karşı toplu cezalandırma" politikası sonucu 14 binden fazla kişinin öldürüldüğünün ve hastane, okul, cami, kilise gibi sivil yapıların vurulduğunun altını çizen mektupta "Birleşmiş Milletler ve yüzlerce hukukçu bu soykırımı önleme çağrısı yaptı. Sanatçılar olarak uluslararası insancıl hukukun bu kadar vahim ihlalleri karşısında sessiz kalamayız" söylemleriyle sanatçılar sessiz kalmayacaklarını haykırdı.

rs49050019sanfranciscopalestinerally05152021-qut-800x533_a5aae98e8a2fdeada0e4b6470e71a7c7.jpg

Bizi susturmaya çalışıyorlar

İnsani bir felaket yaşanırken İngiliz sanat kurumlarında bu duruma karşı sessizlik olduğunun altı çizilen mektupta, "(Kurumlar) Baskılara maruz kalan diğer halklara rahatça sunulan dayanışma mesajlarının Filistinlilere sunulmamasını rahatsız edici buluyor, bunu açık bir çifte standardın göstergesi olarak kabul ediyoruz. Böylesine bir tutarsızlık, ağır insan hakları suçları karşısında taraf tutma sorusunu gündeme getiriyor" ifadeleri yer aldı ve şunlar kaydedildi:

"Batı ülkelerindeki kültür kurumları, şiddetin durdurulması çağrılarımıza katılmamaları bir yana Filistinlilerin seslerini ve bakış açılarını sistematik olarak bastırıyor, susturuyor ve damgalıyor. Bunlara, Filistinlilerle dayanışma gösteren sanatçıların geçim kaynaklarını hedef almak ya da onlarla tehdit etmek, gösterilerini, sergilerini ve kitap tanıtımlarını engellemek de dahil. Bu baskılara rağmen binlerce sanatçı vicdanının sesini dinlemeye ve sesini yükseltmeye devam ediyor. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi demokrasiler için olmazsa olmaz yaratıcı yaşamlarımızın omurgasını oluşturur ve (İngiltere) İnsan Hakları Yasası ifade özgürlüğünü güvence altına almaktadır. Kültür kurumlarına ve onlara fon sağlayanlara ifade özgürlüğü hakkını koruma ve ayrımcılık karşıtı taahhütlerini sürdürme sorumluluklarını hatırlatıyoruz."

Müslüman karşıtlığı (İslamofobi), antisemitizm ve her türlü ırkçılığı karşı çıktıklarını dile getiren sanatçılar, tüm kültür ve sanat kurumlarına ilkeli bir duruş çağrısı yaptı.

Filistin'e destek verenler işlerinden oldu

Artists for Palestine grubunun konuya ilişkin açıklamasında, Filistin'e destekleri nedeniyle pek çok sanatçının işlerinin de engellendiği bilgisine yer verildi. Sanatçı Ai Weiwei'in İngiltere Lisson Gallery'deki sergisinin ertelendiği, küratör Anais Duplan ile Candida Brietz'in Almanya'daki sergilerinin iptal edildiği, oyuncu Melissa Barrera'nın Hollywood yapımı Çığlık 7 filmini kadrosundan çıkarıldığı, İngiltere'nin Bristol kentindeki Uluslararası Çağdaş Sanatlar Merkezi'nin Bristol Filistin Filmleri Festivali'ne ev sahipliği yapmaktan vazgeçtiği, Filistinli bir aktörün hayatını anlatan tiyatro oyununun da Paris'teki gösteriminin iptal edildiği açıklamada tek tek yeniden gündeme getirildi.

teknofest
Teknofest