Dolar (USD)
32.18
Euro (EUR)
35.01
Gram Altın
2422.73
BIST 100
10637.88
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İslam aleminin manevi önderleri Külliye'de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müslüman Alimler Heyeti'ni Külliye'de ağırladı.
İslam aleminin manevi önderleri Külliye'de
09 Ağustos 2023 12:08:51
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müslüman Alimler Heyeti'ni Külliye'de ağırladı.

Türkiye'ye gelen veİslam coğrafyasında milyonlarca Müslümana rehberlik eden kanaat önderleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen buluşma kapsamında kabul edildi. Toplamda 25 saygın alim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ağırlandı. Görüşme, yaklaşık 2 saat boyunca devam etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Müslüman Alimler Heyeti'ni kabul ederek, fikirleri, eserleri ve vaazlarıyla İslam dünyasında etkili olan bu önde gelen isimlerle görüştü. Görüşme, İslam Düşünce Enstitüsü tarafından düzenlendi ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da toplantıya katıldı.

reis_1c4c522f46f5b429be65ccc12fdeecee.jpg

Türkiye'ye sığınan muhacirlerin sorunlarının ele alındığı görüşmede, İslam dünyasının temel meseleleri de tartışıldı. Ayrıca Avrupa ülkelerinde Kur'an-ı Kerim ve diğer İslam mukaddesatına yönelik saldırılar da gündeme geldi.

Toplantıda, çeşitli ülkelerden gelen alimlerin düşüncelerini ve önerilerini ifade etme fırsatı bulduğu bir platform oluşturuldu.

Toplantıya çok sayıda önemli isim katıldı:

Sudan'dan Usam El-Beşir ve Abdulhay Yusuf

Katar'dan Ali Muhyiddin El-Karadaği

Suriye'den Usame El-Rıfai, Muhammed Hasan Heyto, Muhammed Ratıb Nablusı, Abdulkerim Bekkar

Yemen'den Abdulmecid Zindani

Mısır'dan Ömer Abdulkafi, Wasfy Aşur Ebu Zeyd, Muhammed Sağir, Cemal Abdussettar

Filistin'den Nawaf Takruri

Libya'dan Venis El-Mebruk, Ali Sallabi, Sami Saidi

Ürdün'den Mahmud Sartawi

Moritanya'dan Muhammad Muhtar Şenkıti

Suudi Arabistan'dan Abdulwahab Tariri

Eritre'den Burhan Said

Ürdün'den Merwan El-Fauri

Görüşmede, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın yanı sıra, DİB Başkan Yardımcısı Selim Argun, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Abdurrahman Haçkalı, İslam Düşünce Enstitüsü (İDE) Başkanı Mehmet Görmez ve İDE Yönetim Kurulu Üyesi Bünyamin Erul da hazır bulundu. Bu ziyaret ve toplantı, İslam dünyasının önemli konularının ele alındığı bir platform olarak öne çıktı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Eylül 1969'da Fas'ın başkenti Rabat'ta gerçekleşen toplantıyla, 57 üyeye sahip uluslararası bir teşkilat olarak kuruldu. Amacı, İslam ülkelerini çatısı altında birleştirmek ve işbirliği sağlamaktır.

2011 yılında Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen 38. İslam Konferansı Teşkilatı Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda alınan bir kararla, örgütün adı "İslam İşbirliği Teşkilatı" olarak değiştirildi.

Tarihçe açısından, Avustralyalı Hristiyan Denis Michael Rohan adlı bir kişinin, 21 Ağustos 1969'da Mescid-i Aksa'yı yakmaya yönelik girişimi sonrasında İslam ülkeleri liderleri, BM'de daimi olarak temsil edilen İslam Konferansı Teşkilatı'nı kurdu. Pakistan'daki ikinci toplantıda, İslam Kalkınma Bankası'nın kuruluş planı gündeme geldi. Bu süreci takip eden dönemde, İKÖ maliye ve ekonomik işleri bakanları, 1973'te Cidde'deki toplantıda mali ve parasal bir müessese kurmanın önemini vurguladı. Sonunda, 20 Ekim 1975 tarihli İslam Konferansı Teşkilatı Zirvesi'nde İslam Kalkınma Bankası'nın kuruluş planı onaylandı. Bugün, İslam ülkelerinin tek çatı altında toplandığı önde gelen bir kuruluş olarak faaliyet göstermektedir.

25 Eylül 1969'da Cidde, Suudi Arabistan'da kurulan İİT, 57 üyesiyle beraber Türkiye'nin de kuruluşundan bu yana üyesidir.

Organizasyon yapısı bakımından, en yüksek karar organı İslam Zirvesi'dir. Bu zirvede, üye devletlerin devlet başkanları ve hükümet yetkilileri toplanır ve her üç yılda bir gerçekleşir. Ayrıca, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın yönetici organı daimi sekreterliktir. Daimi sekreterlik, kararların uygulanmasından sorumlu olarak görevlendirilmiştir ve merkezi Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde bulunmaktadır. Şu anki genel sekreter, 17 Kasım 2021'den itibaren Çadlı diplomat Hüseyin İbrahim Taha tarafından yürütülmektedir.

Kızılay 160x600
TDV kurban
Advertisement