Dolar (USD)
32.22
Euro (EUR)
34.85
Gram Altın
2418.14
BIST 100
10676.65
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İslam diniyle dalga geçen davada beraat kararı onandı

​Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde gelenek haline gelen 'İnek Duası' gerekçesiyle yargılanan şahıs hakkında verilen beraat kararı istinaf tarafından onandı.
İslam diniyle dalga geçen davada beraat kararı onandı
19 Ocak 2022 09:13:10
​Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde gelenek haline gelen 'İnek Duası' gerekçesiyle yargılanan şahıs hakkında verilen beraat kararı istinaf tarafından onandı.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde her yıl düzenlenen ve İslam diniyle dalga geçildiği için tepkilere neden olan "İnek Bayramı" isimli etkinlikte okunan "İnek Duası", 2016 yılında mahkemelik olmuştu.

2016 yılındaki etkinliğe katılan ve bahsi geçen duayı okuyan, şu anda Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu’nun yedek üyesi olan M.C.T. hakkında, ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı’ gerekçesiyle dava açıldı.

Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi M.C.T.'nin beraatına karar verdi; karar istinafa taşındı.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, temyiz talebini reddederek ilk derece mahkemesinin verdiği kararı onadı.

'GELENEĞİMİZDEN GÜÇ ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ' DEDİLER

Mülkiyeliler Birliği'nden karara ilişkin yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Mülkiye’yi Mülkiye yapan değerlere ve geleneklere saldırının parçası olarak 2017’de İnek Bayramı yasaklanmaya çalışılmış, bir önceki sene İnek Duası’nı okuyan Mehmet Can Tan, sosyal medyada yürütülen linçle hedef haline getirilmişti. Bu linçin ardından Ankara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından başlatılan soruşturma sonrasında ceza verildi, ancak verilen ceza mahkeme tarafından usulsüz bulunarak iptal edildi. Ayrıca Mehmet Can Tan’a ceza davası da açıldı. 2019 yılında verilen beraat kararından sonra istinaf mahkemesine taşınan davanın istinafta reddine karar verilmesiyle İnek Duası’nın beraat kararı kesinleşmiş oldu.

Fakültemizin değerlerini kriminalize etmek için gerçekleştirilen her saldırıya karşı üyelerimizin ve öğrencilerimizin yanındayız ve yan yana olmaya, geleneğimizden güç almaya devam edeceğiz. Tenkiti mizahla buluşturan İnek Bayramı, fakültemizin köklü geleneklerindendir. Mülkiye’nin bir ruhu varsa o ruh İnek Bayramı’ndadır. Tüllabın Bayramı her daim mübarek olsun."

TDV kurban
Advertisement