Dolar (USD)
32.52
Euro (EUR)
34.68
Gram Altın
2487.52
BIST 100
9524.59
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İspanya Başbakanı, Fas'ın Batı Sahra planına desteğini yineledi

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, resmi ziyaret için gittiği Fas'ta, bu ülkenin 2007'de Birleşmiş Milletlere (BM) sunduğu Fas egemenliği altındaki Batı Sahra'ya yönelik özerklik teklifine verdiği desteği yineledi.
İspanya Başbakanı, Fas'ın Batı Sahra planına desteğini yineledi
21 Şubat 2024 21:34:06
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, resmi ziyaret için gittiği Fas'ta, bu ülkenin 2007'de Birleşmiş Milletlere (BM) sunduğu Fas egemenliği altındaki Batı Sahra'ya yönelik özerklik teklifine verdiği desteği yineledi.

Sanchez, Rabat'ta Fas Kralı 6. Muhammed ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Batı Sahra için Fas'ın getirdiği önerinin "gerçekçi bir temelde ve çözüme yönelik" olduğunu savundu.

Batı Sahra'nın Fas egemenliği altında bir özerklik elde etmesine destek verdiklerini dile getiren Sanchez, bunun gerçekleşmesi halinde İspanya ve Fas arasındaki ikili ilişkilerde belirlenen yol haritasına da olumlu yansıyacağını belirtti.

- İspanya ile Fas arasında 2021-2022'de yaşanan diplomatik kriz

İspanya ve Fas arasında, Batı Sahra sorunundan dolayı 2021 ve 2022 yılları arasında 19 ay süren bir diplomatik kriz yaşanmıştı.

İspanya hükümetinin, Kovid-19 hastalığı geçiren Polisario Genel Sekreteri İbrahim Gali'yi tedavi için gizlice İspanya'ya getirmesiyle başlayan krizde, Fas yönetimi ilk önce Madrid'deki Büyükelçisi Kerime Binyaiş'i geri çekmiş, ardından 17 Mayıs 2021'de 8 bin kadar düzensiz göçmenin Ceuta kenti sınırından İspanya'ya giriş yapmasına göz yummuştu.

İspanyol hükümeti ise orduyu bölgeye göndererek bir hafta içinde göçü durdurmuştu.

Bu olaylar sonrasında Sanchez ülkesinin Batı Sahra politikasında değişikliğe giderek, 14 Mart 2022'de Fas Kralı 6. Muhammed'e yazdığı mektupta, Fas'ın Batı Sahra ile ilgili özerklik planına destek verdiğini belirtmişti.

İspanya hükümetinin bu girişiminden sonra bu kez Cezayir ile diplomatik kriz başlamış ve yine 19 ay süren bu kriz Cezayir'in geri çektiği Madrid Büyükelçisi'nin yerine Kasım 2023'te yeni bir atama yapmasıyla sona ermişti.

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.