Dolar (USD)
32.24
Euro (EUR)
34.87
Gram Altın
2509.78
BIST 100
10895.25
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İspanya'da turizmin GSYH'deki payı ilk kez yüzde 13'ü geçti

İspanya'da turizmin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'daki (GSYH) payı ilk kez yüzde 13'ün üzerine çıkarak yüzde 13,4 oldu.
İspanya'da turizmin GSYH'deki payı ilk kez yüzde 13'ü geçti
18 Nisan 2024 12:10:05
İspanya'da turizmin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'daki (GSYH) payı ilk kez yüzde 13'ün üzerine çıkarak yüzde 13,4 oldu.

İspanya'da turizm sektörü işverenlerinin bağlı olduğu Exceltur'un verilerine göre, 1970'lerde yüzde 8,1, 2000'lerin başında yüzde 11 olan turizmin GSYH'deki payı bu yıl yüzde 13,4'e yükseldi.

Exceltur, ülke ekonomisinin önemli bir lokomotifi olan turizm sektörünün İspanya'daki istihdamın yüzde 13,1'ini oluşturarak, 2,7 milyondan fazla çalışanla yeni bir rekor kırdığını vurguladı.

- İspanya'ya 2023'te 85 milyondan fazla turist geldi

Merkezi Madrid'de olan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün (BMDTÖ) istatistiklerine göre, İspanya, 2023'te ABD'nin ardından 85 milyon 56 bin 528 kişi ile dünyada en fazla turistin ziyaret ettiği ikinci ülke olmuştu.

Ayrıca Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE) tarafından yayınlanan verilerde de İspanya, turist gelirlerinde 2022'ye göre yüzde 24,7 artışla 108 milyar 662 milyon avro ile rekor kırmıştı.

İspanya'ya geçen yıl gelen turistlerin günlük ortalama harcaması 175 avro olarak verilmişti.

- Turist sayısındaki artış konut sorununu büyütüyor

Diğer yandan İspanya'da turist sayısındaki artışın her zaman fayda sağlamadığı, konut sorununun büyümesi gibi olumsuzlukların da olduğu belirtiliyor.

Özellikle Madrid, Barselona, Sevilya gibi turistik kentlerin merkezlerindeki evlerin kısa süreli turistik kiralamaları her geçen gün daha da artarken bu kentlerdeki ev kiralarının son yıllarda yüzde 10'dan fazla arttığı görülüyor.

Gerek hükümet gerekse yerel yönetimler büyük şehirlerdeki konut sorununa ve yüksek kira ücretlerine çözüm arıyor.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


TDV kurban