Dolar (USD)
32.33
Euro (EUR)
34.43
Gram Altın
2436.49
BIST 100
9814.19
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İspanyol çiftçiler Madrid'deki eylemlerini sonlandırdı

İspanya'da 6 Şubat'tan bu yana sürdürdükleri traktörlerle yol kapatma eylemlerini başkent Madrid'e taşıyan çiftçiler, "tarihi" olarak nitelendirdikleri gösterilerini sonlandırdı.
İspanyol çiftçiler Madrid'deki eylemlerini sonlandırdı
21 Şubat 2024 22:30:05
İspanya'da 6 Şubat'tan bu yana sürdürdükleri traktörlerle yol kapatma eylemlerini başkent Madrid'e taşıyan çiftçiler, "tarihi" olarak nitelendirdikleri gösterilerini sonlandırdı.

Çiftçiler ve hayvan yetiştiricilerinin katıldığı eylem dolayısıyla Madrid kent merkezi, sabahtan itibaren trafiğe kapatıldı.

Sendikalar, uzun süren müzakerelerin ardından, çevre yollarda bekleyen traktörlerin kent merkezine girişi için izin aldı.

İlk olarak Madrid'in merkezindeki Bağımsızlık Meydanı'nda (Plaza de la Independencia) toplanan binlerce çiftçi, 500'den fazla traktörün gelişiyle Tarım, Gıda ve Balıkçılık Bakanlığı binasına doğru yürüdü.

Sendikalar 13 bin, Madrid Valiliği ise 4 bin kadar gösterici olduğunu duyurdu.

Eylem sırasında zaman zaman çiftçiler ile güvenlik görevlileri arasında gerginlik yaşandı. Olaylarda 5 çiftçi ve 5 polisin yaralandığı, bunlardan 3'ünün (2 çiftçi, 1 polis) hastanede tedavi gördüğü bildirildi.

Protesto güzergahlarında Madridliler tarafından alkışlarla karşılanan çiftçilerin bağlı olduğu sendikalar, "seslerini duyurmayı başardıklarını ve tarihi bir eylem gerçekleştirdiklerini" savundu.

Buna rağmen hükümetin sunduğu 18 maddelik önlem paketine "hayır" diyen ve somut adımlar bekleyen çiftçiler, gelecek günlerde de eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

Katalonya'daki çiftçilerin bağlı olduğu dernekler, 27 ve 28 Şubat'ta Fransa sınırında eylem yapacaklarını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı, çiftçilerin 6 Şubat'tan bu yana devam eden eylemlerinde şimdiye kadar 55'ten fazla kişinin gözaltına alındığını ve 3 bin 196 kişiye idari veya para cezası kesildiğini bildirdi.

Diğer yandan gerek Başbakan Pedro Sanchez gerekse Tarım, Gıda ve Balıkçılık Bakanı Luis Planas, yaptıkları açıklamalarda, çiftçilerin barışçıl olduğu sürece eylemlerinde haklı olduğunu ve sorunlarına yönelik çözüm üretmeye çalıştıklarını söyledi.

Tarladan markete kadar olan gıda zincirinde fiyatları kontrol etmek için bir devlet ajansı kurmayı ve AB Ortak Tarım Politikası'ndaki bazı bürokratik konuları basitleştirmeyi vadeden sol koalisyon hükümeti, şimdiye kadar çiftçileri ikna edemedi.

Çiftçiler, adil ücretlendirme, üçüncü ülkelerden yapılan ithalattan kaynaklanan "haksız rekabeti" önleyici denetim, AB Ortak Tarım Politikası'nda esneklik ve çevreyle bağlantılı 2030 Ajandası'nın değiştirilmesi için somut adımlar istiyor.

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.