Dolar (USD)
31.06
Euro (EUR)
33.63
Gram Altın
2030.68
BIST 100
9374.2
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İsrailli Bakan Ben-Gvir: Silah dağıtmaya devam edeceğim

Aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir, Silah hayat kurtarır diyerek sivillerin silahlanmasını destekledi. Binlerce silah dağıttı.
İsrailli Bakan Ben-Gvir: Silah dağıtmaya devam edeceğim
30 Kasım 2023 13:17:57
Aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir, Silah hayat kurtarır diyerek sivillerin silahlanmasını destekledi. Binlerce silah dağıttı.

İşgalci İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, son olarak Kudüs'ün batısında meydana gelen bir saldırı sonrasında sivilleri silahlandırmaya yönelik tartışmalı bir adım attı. Ben-Gvir, üç İsraillinin öldürüldüğü olayın ardından bireysel silahlanmayı artırma çağrısında bulunarak, her türlü eleştiriye rağmen acil durum hizmetleri çalışanlarına ve sivillere silah dağıtmaya devam edeceğini belirtti.

İşgalci İsrail polisi tarafından saldırının işgal altındaki Kudüs'ün doğusunda iki Filistinli tarafından düzenlendiği açıklanmıştı. Ben-Gvir ise saldırının, kendisi tarafından sıklıkla eleştirilen "Hamas" tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti.

25 bin silah dağıttı

Ben-Gvir, karanlık siyasi geçmişi ve aşırı sağcı görüşleri dikkat çekiyor. Şeria'nın batısında yasa dışı Yahudi yerleşim biriminde yaşayan Ben-Gvir, sivilleri ve yerleşimcileri silahlandırma kampanyası kapsamında 25 bin silahın yanı sıra mühimmat ve diğer savaş malzemelerini temin etti. Bu adım, İsrail güvenlik otoriteleri tarafından endişeyle karşılandı.

Ben-Gvir'in geçmişteki sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan kişilerin fotoğraflarını paylaşması da kamuoyunda tepki çekti. Ayrıca, Ben-Gvir'in askerlikten muaf tutulması ve çeşitli suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı.

teknofest
Teknofest