Dolar (USD)
32.18
Euro (EUR)
34.96
Gram Altın
2507.79
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İstanbul Valisi Gül: Sokakta başıboş köpek olmaz

05 Ağustos 2023 14:48:15
Başıboş sokak köpeği sorunu ile ilgili konuşan İstanbul Valisi Davut Gül, belediyelere çağrı yaparken, "Hayvanların bir sahibinin olması lazım" vurgusu yaptı.

İstanbul Valisi Davut Gül, basın kuruluşları temsilcileriyle bir araya gelerek bir kahvaltı programına katıldı. Programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, son yıllarda çokça tartışılan sokak hayvanları terörüne değinerek önemli açıklamalarda bulundu.

Vali Gül, yaptığı konuşmada İstanbul'daki sokak hayvanlarına değindi ve "Sokak hayvanı diye bir şey yok. Hayvanların sahipli olması lazım. Belediyeler gerekeni yapacak. Ben çok seviyorum, sahipsiz olsun, mahallede dolaşsın, insanlara zarar verse de hoş görelim diyemeyiz." şeklinde ifadeler kullandı.

Vali Gül konuşmasında şu sözleri sarf etti;

“Hayvanların bir sahibinin olması lazım. ‘Ben çok seviyorum, dolayısıyla da sahipsiz olsun, mahallede dolaşsın, zaman zaman da insanlara zarar verebilir, hoş görelim’ deme lüksümüz yok. Belediyelere kanunen bir görev verilmiş. Belediyeler görevini yaptığında bu konuştuğumuz problemler ortadan kalkmış olur. Belediye görevin yapmazsa bu sefer vatandaşın yaşam kalitesi düşüyor, can kayıpları oluyor. Gaziantep’te şahit oldum yasaklı ırklardan birisi 4 yaşındaki bir çocuğun kafatasını yemişti. Bunu hayvanseverlikle karşılayacağımız bir mesele değil. Hayvanların birer sahibi olacak. Bunları sevenler de bunun sahiplenecekler. Onun dışındakileri de belediyeler görevini yapacak. Herkes görevini yaptığında sahipsiz hayvan problemi kalmamış olacak."

davut-gul_a8b14020b88c48fbac48518fd3c5d2d9.jpg

Bizim göç politikamız merhametin eksenli

Vali Gül, toplantıda kaçak göçmen konusuna da değinirken;

"Her şeyin nizamı var. Uyuşturucu, terör, cinsel taciz ve benzeri suçlara karıştıysa bunu da sınır dışı ediyoruz. Dolayısıyla da bizim göç politikamız merhametin eksen, adalet eksenli, kimseye zulüm değil. Kimsenin burada başıboş dolaşmasına da müsaade etmiyoruz. Bu uygulama devam ettiği müddetçe ki böyle bir politika var devam edecek" ifadelerini kullandı.

Dünyada sokak hayvanları ile nasıl mücadele ediliyor?

Dünyada sokak hayvanları ile mücadele etmek için çeşitli yöntemler ve politikalar uygulanmaktadır. Bu mücadele, hayvanların refahını artırmak, popülasyonlarını kontrol altında tutmak ve insanlarla uyumlu bir şekilde yaşamalarını sağlamak amacıyla yürütülür. İşte dünyada sokak hayvanları ile mücadelede sıkça kullanılan yöntemler:

Kısırlaştırma ve Kastrasyon Programları: Sokak hayvanlarının üreme oranlarını düşürmek için kısırlaştırma ve kastrasyon programları uygulanır. Bu yöntem, kontrolsüz üremeyi engellemeye yardımcı olur ve sokak hayvanı popülasyonlarının artışını sınırlar.

Sahiplendirme Kampanyaları: Sokak hayvanlarına yuva bulmak için sahiplendirme kampanyaları düzenlenir. Bu kampanyalar, hayvan severlerin evlerine yeni bir dost almasını teşvik eder ve sokak hayvanlarına kalıcı yuvalar sağlar.

Tedavi ve Bakım Hizmetleri: Sokak hayvanlarına veteriner hizmetleri ve gerekli tedaviler sağlanır. Sağlık problemleri olan hayvanlara tıbbi müdahale yapılır ve rehabilitasyon merkezleri kurulur.

Eğitim ve Farkındalık Programları: Sokak hayvanlarının korunması ve refahı konusunda halkı bilinçlendirmek için eğitim ve farkındalık programları düzenlenir. Hayvan hakları, sorumluluklar ve hayvanlara karşı duyarlılık konuları vurgulanır.

Barınaklar ve Geçici Bakım Merkezleri: Sokak hayvanları için barınma ve geçici bakım merkezleri kurulur. Bu merkezler, hayvanların güvenli bir şekilde barındırılmasını ve bakımını sağlar.

Besleme ve Su İmkanları: Sokak hayvanları için besleme ve su imkanları sağlanır. Özellikle şehirlerde, belirli bölgelere mama ve su kapları yerleştirilir.

Topluluk Katılımı: Sokak hayvanları ile mücadelede topluluk katılımı önemlidir. Mahalle sakinleri, hayvan hakları grupları ve yerel yönetimler işbirliği yaparak çözümler üretir.

Yasal Düzenlemeler: Sokak hayvanlarının korunması için yasal düzenlemeler yapılır. Hayvanların istismar edilmesini ve kötü muameleyi önleyici yasalar uygulanır.

Bu mücadeleler, farklı ülkelerde ve bölgelerde farklı şekillerde uygulanabilir ve yerel koşullar göz önünde bulundurularak özelleştirilebilir. Sokak hayvanları ile mücadelede başarılı olmak için toplumsal duyarlılığın artırılması, kurumsal işbirliği ve uzun vadeli sürdürülebilir politikaların oluşturulması önemlidir.

KÖPEK SALDIRIRSA NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

TDV kurban