Dolar (USD)
32.31
Euro (EUR)
35.00
Gram Altın
2411.80
BIST 100
10165.52
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İtalya, Sırbistan'ın 2030'da AB'ye girmesi için çalışacak

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Sırbistan ile stratejik işbirliklerini tüm sektörlerde güçlendirmek istediklerini ve bu ülkenin 2030'da Avrupa Birliği'ne (AB) girmesi için çalışacaklarını söyledi.
İtalya, Sırbistan'ın 2030'da AB'ye girmesi için çalışacak
24 May 2024 18:34:06
İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Sırbistan ile stratejik işbirliklerini tüm sektörlerde güçlendirmek istediklerini ve bu ülkenin 2030'da Avrupa Birliği'ne (AB) girmesi için çalışacaklarını söyledi.

Tajani, Sırbistan Başbakanı Milos Vucevic ile ülkenin kuzeydoğusundaki Trieste kentinde düzenlenen İtalya-Sırbistan İş Forumu’nda bir araya geldi.

Tajani, burada yaptığı açıklamada, İtalya’nın Sırbistan ile arasındaki stratejik işbirliğini tüm sektörlerde güçlendirmek istediğini ifade etti. Sırbistan’ın AB üyelik sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tajani, bu ülkenin AB’ye giriş sürecinin mümkün olduğu kadar hızlı olmasını sağlamak için İtalya’nın her şeyi yapacağını kaydetti.

- Kosova ve Srebrenitsa değerlendirmeleri

Tajani, Kosova ile Sırbistan arasındaki gerginliklere değinerek, "Priştine, özellikle Kosova’nın kuzeyinde yaşayan topluluklar için ve Sırp toplumu için verilen taahhütlere saygı duymalıdır." dedi.

Tajani, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun 11 Temmuz’u "Srebrenitsa Soykırımı'nı Anma Günü" ilan etmesine ilişkin de "Srebrenitsa’da yaşananlar devletin sorumluluğu değil, bireysel sorumluluktur. Geçmişle ilgilidir. Bence tarihi bir kınama olmalıdır." diye konuştu.

Sırbistan Başbakanı Vucevic ise BM'de Srebrenitsa konusunda alının kararın "yasallığının olmadığını" savunarak, "30 yıl geriye gidiyoruz. Böyle bir eylemde bir mana göremiyorum. Umarım hiçbir sonucu olmaz." ifadesini kullandı.

Vucevic, Kosova ile ilgili gelişmeler için de "İtalya'dan etnik Sırp nüfusun yaşadığı Kosova'nın kuzeyinde gerilimin tırmanmaması için mümkün olan her şeyi yapmasını istedim. Umarım İtalya’nın uyarısı etkili olur." dedi.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

ABONE OL
Deniz feneri detay
Kızılay 160x600
TDV kurban