Dolar (USD)
31.36
Euro (EUR)
34.01
Gram Altın
2100.43
BIST 100
9097.15
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Japonya Başbakanı Kişida, iktidardaki LDP'de liderlik ettiği grubun başkanlığını bıraktı

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, iktidardaki Liberal Demokrat Partide (LDP) liderlik ettiği "Kooçikai" grubunun başkanlığından istifa ettiğini bildirdi.
Japonya Başbakanı Kişida, iktidardaki LDP'de liderlik ettiği grubun başkanlığını bıraktı
08 Aralık 2023 09:00:05
Japonya Başbakanı Kişida Fumio, iktidardaki Liberal Demokrat Partide (LDP) liderlik ettiği "Kooçikai" grubunun başkanlığından istifa ettiğini bildirdi.

Başbakan Kişida, LDP içi gruplara mensup parti milletvekillerince "siyasi bağış toplama etkinliklerindeki gelirlerin eksik beyan edildiği" iddiaları sonrası açıklama yaptı.

Liderlik ettiği "Kooçikai" grubunun başkanlığından istifa ettiğini açıklayan Kişida, "siyasi sorumluluklara ve güven tesis edecek çabalara liderlik etmeyi sürdüreceğini" söyledi.

"Kooçikai" LDP içinde 4. büyük fraksiyon olarak biliniyor.

İstifa kararının, LDP gruplarına mensup milletvekillerinin "siyasi bağış toplama etkinliklerinde elde edilen gelirlerin eksik beyan edildiği" iddialarından kaynaklandığı kaydediliyor.

Japonya ulusal basınında, eksik beyan dolayısıyla ortaya çıkan yasa dışı ekstra gelirlerin, bazı milletvekillerine komisyon olarak aktarıldığı iddia ediliyor.

"Geniş Gölet Birliği" anlamına gelen "Kooçikai" grubu, siyasi hayatına Kasım 1955'te başlayan Liberal Demokrat Parti içinde, bürokrasiden siyasete atılan İkeda Hayato tarafından 1957'de kurulmuştu.

Bu gruba mensup milletvekilleri arasından, şimdiye kadar 5 Başbakan ve iki LDP Genel Başkanı ve çok sayıda bakan çıktığı biliniyor.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


ABONE OL
Murat kurum 300x250