Dolar (USD)
32.84
Euro (EUR)
35.12
Gram Altın
2449.91
BIST 100
10771.36
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Japonya, Filipinler'e 5 devriye gemisi alması için kredi verecek

Japonya hükümeti, Filipinler'e donanma gemisi tedariki için 64,3 milyar yen (412 milyon dolar) kredi desteği sağlayacak.
Japonya, Filipinler'e 5 devriye gemisi alması için kredi verecek
17 May 2024 16:31:04
Japonya hükümeti, Filipinler'e donanma gemisi tedariki için 64,3 milyar yen (412 milyon dolar) kredi desteği sağlayacak.

Çin'in Hint-Pasifik'te artırdığı nüfuzu karşısında Japonya hükümeti benzer düşüncedeki ülkelere savunma finansmanı desteğini sürdürüyor.

Filipinler Dışişleri Bakanı Enrique Manalo ile Japonya'nın Manila Büyükelçisi Endo Kazuya, Filipinler'in başkenti Manila'da bir araya geldi.

Görüşmede Bakan Manalo ile Büyükelçi Endo, Japonya hükümetinin Filipinler'e yen bazlı kredi desteğini kapsayan anlaşma imzaladı.

Anlaşma kapsamında Japonya, donanma gemisi satın alımı için Filipinler'e 64,3 milyar yen (412 milyon dolar) kredi desteği verecek. Bunun karşılığında Japon yapımı 97 metre uzunluğundaki 5 donanma gemisi 2028 yılına kadar Filipinler donanmasına teslim edilecek.

- "Sularımızdan geçenler için daha güvenli denizler sağlıyor"

Bakan Manalo, nlaşma sonrası "Filipinler'in deniz gözetim, müdahale kapasiteleri sularımızdan geçenler için daha güvenli denizler sağlıyor." dedi.

Manalo, anlaşmanın, iki ülke ilişkilerinin derinleştiğini ve deniz güvenliği kapasitelerinin geliştirmeye yönelik sarsılmaz kararlılığını vurguladığını bildirdi.

Büyükelçi Endo da Japon hükümetinin "Filipinler'in sahil güvenlik kapasite inşasına" yönelik desteğini istikrarlı şekilde sürdüreceğini bildirdi.

Endo, Japonya'nın hukukun üstünlüğüne dayanan serbest ve açık küresel düzeni korumak için Filipinler ile çalışmaya devam etmek isteğini belirtti.

Filipinler'in donanma kapasitelerinin artırılması kapsamında Japonya 2016'dan beri 12 adet "çok amaçlı müdahale gemisini" Filipinler'e teslim etmişti.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Kasım 2023'teki Manila ziyaretinde donanma kapasitesinin artırılması alanında Filipinler'e finansman taahhüdü vermişti.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


VF kat sağ