Dolar (USD)
32.42
Euro (EUR)
34.29
Gram Altın
2492.64
BIST 100
9693.46
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

KAAN gökyüzünde! ilk uçuşu gerçekleştirdi

21 Şubat 2024 09:22:11
Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından yönetilen, Türkiye'nin en önemli teknoloji projelerinden biri olan KAAN'ın uçuşuna yönelik tüm testler başarıyla tamamlandı. Bugün KAAN, ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

KAAN'ın bugüne kadar yapılan testleri arasında fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri ve yakıt testleri yer alıyor.

KAAN'ın özellikleri

KAAN, tasarımı ve imalatıyla milli bir ürün olup, kanat açıklığı 14 metre, yüksekliği 6 metre ve uzunluğu 21 metredir. Kokpiti tek kişiliktir. Çift motoru, yüksek manevra kabiliyeti, radara düşük görünürlüğü, gövde içi silah taşıma ve elektronik harp yetenekleri KAAN'ın dikkat çeken özellikleri.

KAAN, Türkiye'yi 5. nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasında konumlandıracak. Milli savaş uçağı, her türlü hava-hava ve hava-yer hedeflerine stratejik taarruz imkanı sunacak. Yüksek hava muharebe menzili ve süpersonik hızda hassas ve tam vuruş özellikleriyle dikkat çekecek.