Dolar (USD)
16.3594
Euro (EUR)
17.5775
Gram Altın
973.527
BIST 100
2450.84
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
bireysel web

Kazakistan'da OHAL sonlandırıldı

Kazakistan'da OHAL sonlandırıldı

Kazakistan'daki protestolar ve şiddet olaylarından sonra uygulanmaya başlanan OHAL, bu geceden itibaren sonlandırıldı.

19 Ocak 2022 10:54:00

Kazakistan'daki protestolar ve şiddet olaylarından sonra uygulanmaya başlanan OHAL, bu geceden itibaren sonlandırıldı.

Kazakistan’da 19 Ocak gece yarısından itibaren başkent Nur Sultan başta olmak üzere Almatı şehri ile Atırau, Jambıl, Kızılorda ve Mangistau eyaletlerinde OHAL uygulamasının sona ermesiyle ülke genelinde hayatın normale döndüğü ifade ediliyor.

OHAL'in sonlandırılmasıyla ülkede belirli saatlerde uygulanan sokağa çıkma yasağı ile sokaklardaki güvenlik tedbirleri kaldırıldı.

Cumhurbaşkanı Basın Sözcüsü Berik Uali, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “halkın birlik ve beraberliği, emniyet ve kolluk kuvvetlerinin canları pahasına hareketleri sayesinde Kazakistan genelinde düzen ve huzurun sağlandığını” söyledi.

Kazakistan'da hayat pahalılığı ve yapılan son zamlardan sonra kitlesel hak gösterileri başlamış, ülke yönetimi gösterileri bastırmada yetersiz kalınca Rusya, Ermenistan ve Kırgızistan'dan asker göndermesini talep etmişti.

2 Ocak'ta başlayıp 13 Ocak'ta sonlanan gösterilerde 300'den fazla kişinin öldürüldüğü, 10 binden fazla kişinin gözaltına alındığı tahmin ediliyor. Kazakistan yönetimi resmi rakamları açıklamıyor.

kaynak: mepanews

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement