Dolar (USD)
32.52
Euro (EUR)
34.95
Gram Altın
2435.20
BIST 100
10471.32
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Kenya Cumhurbaşkanını Kongre'ye davet etmeyen ABD Temsilciler Meclisi Başkanına tepki

ABD Kongresindeki Demokratlar, Başkan Joe Biden tarafından devlet ziyareti statüsünde ağırlanan Kenya Cumhurbaşkanı William Ruto'yu Kongre'ye hitap etmesi için davet etmeyen Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson'a tepki gösterdi.
Kenya Cumhurbaşkanını Kongre'ye davet etmeyen ABD Temsilciler Meclisi Başkanına tepki
24 May 2024 20:23:04
ABD Kongresindeki Demokratlar, Başkan Joe Biden tarafından devlet ziyareti statüsünde ağırlanan Kenya Cumhurbaşkanı William Ruto'yu Kongre'ye hitap etmesi için davet etmeyen Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson'a tepki gösterdi.

Kongre'deki Demokratlar, Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı Johnson'a gönderdikleri mektupta başkanın, Kenya Cumhurbaşkanı ile ilgili kararını eleştirdi.

Kongre Siyahi Parlamenterler Grubu adına Johnson'a mektup gönderen vekil Steven Horsford, bu adımın "Amerikan diplomasisine hakaret" olduğunu savundu ve Johnson'ın kararının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Demokratlar, Washington'da en üst düzeyde ağırlanan ve ABD-Afrika ilişkileri açısından önemli bir dönüm noktası olarak görülen Kenya Cumhurbaşkanı Ruto'nun ziyaretinin bir Kongre konuşması ile taçlandırılmasının Johnson tarafından göz ardı edilmesinden duydukları memnuniyetsizliği dile getirdi.

Öte yandan Amerikan medyasına açıklama yapan bazı Demokratlar, uluslararası kamuoyunda giderek daha fazla eleştirilen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu Kongre'ye hitap etmesi için davet edeceğini açıklayan Johnson'ın, Kenya gibi ABD için önemli bir ülke liderini ağırlama fırsatını göz ardı etmesini doğru bulmadıklarını dile getirdi.

Johnson, son açıklamasında, Netanyahu'yu yakın zamanda Kongre ortak oturumuna hitap etmesi için resmi olarak davet edeceğini söylemişti.

ABD'yi ziyaret eden kimi liderlerin Kongre ortak oturumuna hitap etmesi Amerikan siyasetinde önemli bir gelenek olarak kabul ediliyor.

Amerikan medyasında yer alan bazı haberlere göre Ruto, Kongre'ye hitap etmiş olsaydı, 2006 yılından sonra ABD Kongresinde konuşma yapan ilk Afrikalı lider olacaktı.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.