Dolar (USD)
32.33
Euro (EUR)
34.43
Gram Altın
2436.49
BIST 100
9814.19
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Kuntz'dan Arda Güler yorumu

A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, Arda Güler ile ilgili konuştu. Alman teknik adam, genç yıldız için "Arda Güler bizim için bir cevher! Türkiye'nin, Türk futbolunun bir değeri.'' yorumunu yaptı.
Kuntz'dan Arda Güler yorumu
07 Mart 2023 13:03:14
A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, Arda Güler ile ilgili konuştu. Alman teknik adam, genç yıldız için "Arda Güler bizim için bir cevher! Türkiye'nin, Türk futbolunun bir değeri.'' yorumunu yaptı.

A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulundu. 60 yaşındaki teknik adam, Fenerbahçe'nin 18 yaşındaki yıldızı Arda Güler ile ilgili konuştu.

'Onun yeteneğinin ancak yüzde 10’u bende vardı'

"Arda Güler bizim için bir cevher! Türkiye’nin, Türk futbolunun bir değeri. Sizler Türk basını olarak şunu benden çok daha iyi biliyorsunuz. Geçmişte de Arda’ya gösterilen ilgi başka futbolculara da verildi. Ve bu ilgi sonucunda bazı oyuncularımız erken transferler yaptılar, yanlış kararlar verdiler. Ya da bunun altında ezilip futbol hayatlarını zor sürdürdüler. Futbol içinde fazla rol almadılar. Beklenen başarıyı gösteremediler. Almanya ile kıyaslarsak yine sabır konusuna geleceğiz. Kai Havertz, U21 oyuncusu olmadan U19’dan A takıma çıkan tek oyuncu. Ama A Milli Takım için oynamadan önce 60 tane Bundesliga maçına çıktı Havertz. Avrupa Ligleri de dahil olan bir atmosferde. Bizim şu anda bahsettiğimiz genç oyuncumuzun Fenerbahçe’de daha 90 dakika oynamadığı süreler hakkında konuşuyoruz. Arda bizim değerimiz. Türkiye’nin, Türk futbolunun değeri. Bizim ona kendini geliştirebilecek, en güzel ortamı sağlamamız gerekli. Arda’nın Türk futboluna vuracağı damga, sağlayacağı katkı, verecekleri yarın ya da 6 ay sonra deği!l Doğru geliştirilirse 2-3 yıl sonra asıl aşamasını kaydedip Türk futboluna değer katabilecek. Kulüplerin, yetkililerin daha dikkatli, uzun vadeli, sabırlı kararlar vermesi ve kamuoyunun da bunun bilincinde olması önemli. Biraz daha gönül isterdi ama fiziksel yapısı daha güçlü olsun. (Gülerek) Onun yeteneğinin ancak yüzde 10’u bende vardı."

Kuntz, Jesus ile Arda Güler için görüşme yaptıklarını söyledi.

"Sayın Jesus ile Arda üzerine de konuştuk. Arda ile birlikte diğer potansiyel A Milli Takım oyucularımız hakkında da bilgi aldık. Kulüpler içinde verilen kararlar, yapılanma, kulübün içindedir."

'EURO 2024’de olacağız'

"Mevcut oyuncularımızı göz önünde tutarsak kesinlikle, çok net Avrupa Şampiyonası’na gidecek kalitede olduklarını söyleyebilirim. EURO 2024’de olacağız. Diyelim ki elemelerde yüzde 2 motivasyon eksikliğim oldu ise, emin olun Dünya Kupası’nı izlerken o yüzde 2’yi misli misli doldurdum. Ve ben kesinlikle Türkiye ile bir Dünya Kupası’na gitmek istiyorum."

Kaynak: TRT Haber