Dolar (USD)
17.952
Euro (EUR)
18.2692
Gram Altın
1023.05
BIST 100
2913.3
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Maliye Bakanlığından yalanlama

Maliye Bakanlığından yalanlama

Maliye Bakanlığı, bugün bir gazetede yer alan 'Maliye'de neler oluyor' başlıklı haberdeki iddiaların 'yalan ve uydurma' olduğunu belirtti.

21 Ağustos 2013 17:03:00

Maliye Bakanlığı, bugün bir gazetede yer alan 'Maliye'de neler oluyor' başlıklı haberdeki iddiaların 'yalan ve uydurma' olduğunu belirtti.

Maliye Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "bugün Yeni Akit gazetesinde habercilik ilkeleriyle bağdaşmayan 'Maliye'de neler oluyor' başlığıyla çarpıtma bir habere daha imza atıldığı" ifade edilerek, haberle ilgili açıklama yapılmasının gerekli görüldüğü belirtildi.
Habere konu edilen "Patronların Katrilyonluk Para Cezası Bir Kalemde Silindi" hususunun 16 Nisan 2012 tarihli Bakanlık yazısıyla net bir şekilde yalanlandığı anımsatılarak, "Buna rağmen yeni bir unsurmuş gibi yeniden habere konu edilmesi manidardır" ifadesine yer verildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Söz konusu haberde geçen ve 'Tüpraş'a Büyük Kıyak' alt başlıklı bölümde yer alan iddialarda kesinlikle yalan ve uydurma iddialardan oluşmaktadır. Haberde tarihlerine yer verilen raporlar Milli Emlak Genel Müdürlüğüne tesliminin ardından işleme konulmuş, gerekli izin ve onay işlemleri tamamlanarak hem geçmişe dönük ecrimisil bedelleri tahsil edilmiş hem de ilgili şirket ile kullanım sözleşmesi düzenlenmiştir. Hal böyle iken bu kadar düzmece ve yalan bir haber yapma anlayışını milletimizin vicdanına bırakıyoruz. Bu konuda Bakanlık olarak her türlü yasal haklarımızı ayrıca kullanacağız.
Yine söz konusu haberde '144 Milyon İç Edilmiş' başlıklı bölümde yer alan iddialarda diğer iddialarda olduğu gibi yalan, yanlış ve uydurma iddialardır. Hacettepe Üniversitesi ile yardım yapılan diğer devlet üniversiteleri bu konuda çıkarılan kanun, Bakanlar Kurulu kararına dayanılarak belirlenmiştir. Gerek yardımın yapılmasında gerek yapılan yardımın izlenmesinde ilgili kanun ve Bakanlar Kurulu kararında yer alan ölçütler tüm devlet üniversitelerine aynı şekilde uygulanmış olup; hiçbir üniversiteye özel bir ayrımcılık yapılmamıştır. Tüm bu hususlar bir arada değerlendirildiğinde, Bakan ve Bakanlığımızın belli bir kurgu ve amaçla hedef alındığı net bir şekilde ortadadır."