Dolar (USD)
32.22
Euro (EUR)
35.04
Gram Altın
2508.62
BIST 100
10838.6
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Mavi Marmara'da yaşananlar büyük hataydı

Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırı sırasında İsrail Askeri İstihbarat Başkanı olan Amos Yadlin AA'ya konuştu.
Mavi Marmara'da yaşananlar büyük hataydı
05 Kasım 2013 15:44:00
Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırı sırasında İsrail Askeri İstihbarat Başkanı olan Amos Yadlin AA'ya konuştu.
Abluka altındaki Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine Akdeniz'de uluslararası sularda seyrederken düzenlenen saldırı sırasında İsrail Askeri İstihbarat Başkanı olan Amos Yadlin, "Mavi Marmara'da yaşananlar büyük hataydı" dedi.
İsrail ablukası altındaki Gazze'ye, gıda, ilaç ve inşaat malzemesi taşıyan Mavi Marmara gemisine Mayıs 2010'da uluslararası sularda seyrettiği sırada düzenlenen kanlı saldırının "faillerinden biri" olan, dönemin Askeri İstihbarat Başkanı olan emekli tümgeneral Yadlin, 3 yıllık suskunluğunu AA'ya bozdu.
Silahsız, sivil 9 Türk aktivistin ölümü, 50'yi aşkın kişinin de yaralanmasına yol açan saldırıyla ilgili Türkiye'de İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edilen Yadlin, "Mavi Marmara'da yaşananlar büyük hataydı. İki tarafta da hatalar vardı. Keşke olanlar hiç yaşanmasaydı" diye konuştu.
"Aynı şeyler bugün olsa yine aynı şeyleri yapar mıydınız?" sorusuna da yanıt veren Yadlin, "Yaşanan tecrübeler, insana hep bir şeyler kazandırıyor. Bu tecrübelerle, o yaşanan olaylar olmazdı" şeklinde konuştu.
"Mısır'da Arap baharı şimdi asıl seyrine döndü"
Mısır'daki darbeye ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Yadlin, şunları kaydetti:
"Kahire'de Tahrir Meydanı'nda Mübarek iktidarında ilk toplananlar laik, özgürlük taraftarı gençlerdi. Sonra Mursi geldi. Arap baharı her yerde İsrail karşıtlığına dönüştü. Mısır'da ilk devrimin ardından gelenler İsrail için bahar değildi. Mursi iktidara geldikten sonra İsrail'i bir kere bile Kahire'ye davet etmedi. İsrail'e sıcak mesajlar vermedi. Mısır'da Arap baharı, şimdi asıl seyrine döndü. Ama evet, askeri darbe yoluyla oldu."
İsrail'in "düşmanlarına karşı caydırıcı olduğuna inandığını" dile getiren Yadlin, ülkesinin Filistin yönetimiyle sürdürdüğü barış müzakerelerine ilişkin de "Hamas, Hizbullah ve İran kuvvetli oldukça, barış olacağını zannetmediğini" söyledi.
İsrail "özür" dilemişti
İsrail'in, dış dünyayla bütün bağlantısını kopardığı Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisi, 31 Mayıs 2010 yılında dünyanın birçok ülkesinden çok sayıda aktivistle birlikte İstanbul'dan yola çıktı.
Bebeklere mama, oyuncak, gıda ve ilaç yüklenerek yola çıkan Mavi Marmara, Akdeniz'de uluslararası sularda seyrederken havadan ve sudan gemiyi basan İsrail komandolarının silahlı saldırısına uğradı.
Furkan Doğan'ın (19) da bulunduğu 9 Türk aktivist yaşamını yitirdi, 50'yi aşkın kişi de yaralandı.
Saldırının, uluslararası sularda sivil, silahsız ve insani amaçlarla yola çıkan bir gemiye yapılmış olması bütün dünyada büyük yankı uyandırdı. Olayın sıcaklığıyla dünyanın birçok ülkesinden İsrail'e tepki yağdı. Türkiye, vatandaşlarına yapılan bu kanlı saldırının ardından İsrail ile ilişkilerini "ikinci katip düzeyine" indirdi ve İsrail'e "özür", "tazminat" ve "Gazze ablukasının kaldırılması" şartını öne sürdü.
İsrail, geçen martta "özür" diledi ve "tazminat" ödeyeceğini açıkladı. Ancak aradan geçen süre içerisinde "tazminat" ödemesinde herhangi bir yol alınamadı.
Amos Yadlin kimdir?
Mavi Marmara saldırısının failleri arasında yer alan Amod Yadlin, İsrail Askeri İstihbarat Başkanlığı görevinden tümgeneral rütbesiyle emekli oldu. Daha önce İsrail'in Washington Büyükelçiliği'nde askeri ataşelik görevinde bulundu. İsrail'de bir tarım çiftliği olan Kibbutz'da doğan Yadlin, Ben Gurion Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Harward Üniversitesi'nde yüksek lisans yaptı. 1973'teki Arap-İsrail savaşı olan "Yom Kippur"da İsrail Ordusu'nda hava kuvvetlerinde pilot olarak görev yapan Yadlin, 1981'de Irak'da Osirak Nükleer Reaktörü'ne İsrail'in yaptığı saldırıda görev alan 8 pilottan biriydi. Yadlin, 2010 yılında ordudan tümgeneral rütbesinde emekli oldu.
TDV kurban