Dolar (USD)
15.9377
Euro (EUR)
16.7877
Gram Altın
927.763
BIST 100
2394.83
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Merakla beklenen karar saat 14:00'te açıklanıyor

Merakla beklenen karar saat 14:00'te açıklanıyor

Piyasaların merakla beklediği faiz kararı bugün açıklanıyor. Erdoğan, Başçı ile yaptığı görüşme için 'Sonunu tatlıya bağladık' demişti..

17 Mart 2015 11:07:00

Piyasaların merakla beklediği faiz kararı bugün açıklanıyor. Erdoğan, Başçı ile yaptığı görüşme için 'Sonunu tatlıya bağladık' demişti..

Piyasaların merakla beklediği faiz kararı bugün açıklanıyor. Erdoğan, Başçı ile yaptığı görüşme için ''Sonunu tatlıya bağladık'' demişti..
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) yeni faiz oranlarını belirlemek üzere bugün toplanıyor. Erdem Başçı başkanlığında toplanacak olan kurul saat 14:00'te piyasalarında çok yakından takip ettiği kararını açıklayacak.
Uzun bir süredir aldığı kararlar yüzünden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eleştirilerine maruz kalan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yaşanan tartışmanın piyasalara yansımasından ötürü geçtiğimiz günlerde Erdoğan ile Köşk'te 2 saatlik bir görüşme gerçekleştirmişti.
Bu görüşmede Erdoğan'ın faiz ve üretim noktasında hasassiyetini dile getirdiği ifade edilirken Merkez Bankası Başkanı Başçı ise faizi nasıl düşüreceklerine yönelik yol haritasını açıkladığı aktarılmıştı.
Bu görüşmeden bir kaç gün sonra ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmeyle ilgili olarak ''Sonunu tatlıya bağladık'' mesajını vererek bir nevi tartışmalara son noktayı koymuş ve piyasaları rahatlatmıştı.
İşte tüm yapılan bu görüşmelerden ve açıklamalardan sonra gözler merakla bugün yapılacak olan faiz toplantısına çevrildi.
Merkez Bankası son yaptığı PPK toplantısında 0.25 puan indirim kararı alarak faizleri yüzde 7.75'ten, yüzde 7.50 düzeyine düşürmüştü.
Advertisement Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement