Dolar (USD)
32.18
Euro (EUR)
34.90
Gram Altın
2493.65
BIST 100
10836.2
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

'Mercedes Kadir'in hikayesi film oluyor

Akli dengesi yerinde olmayan ve araba zannetiği sopasıyla gezen "Mercedes Kadir" lakaplı Fatih Kaydı'nın hikayesi sinemaya uyarlanıyor.
'Mercedes Kadir'in hikayesi film oluyor
24 Temmuz 2023 15:34:30
Akli dengesi yerinde olmayan ve araba zannetiği sopasıyla gezen "Mercedes Kadir" lakaplı Fatih Kaydı'nın hikayesi sinemaya uyarlanıyor.

Malatya'da akli dengesi yerinde olmayan ve gününü araba zannetiği sopasıyla geçiren "Mercedes Kadir" lakaplı 36 yaşındaki Fatih Kaydı'nın hayatı beyaz perdeye taşınıyor.

18 Nisan 2020'de hayatını kaybeden "Mercedes Kadir"in hayatı ve onu benimseyip saygı gösteren, çay ikramında bulunan ve arabasına yol veren kent halkının ilişkisinin filmde işlenmesi bekleniyor.

Yeşilyurt ilçesine bağlı Tecde Mahallesi'nde yaşayan, kentte herkesin "Mercedes Kadir" olarak bildiği Fatih Kaydı, araba zannederek çeşitli objelerle süslediği, Mercedes logosunun bulunduğu, yaklaşık 3 metre uzunluğunda, 10 kilogram ağırlığındaki kavak ağacından sopasıyla mahalle mahalle dolaşıyordu.

Sopasıyla her gün kilometrelerce yürüyen, trafik ışıklarında durup yayalara yol veren "Mercedes Kadir" adeta Malatya'nın maskotu olmuştu. Araba zannettiği sopasıyla neredeyse bütünleşen "Mercedes Kadir'e", kentte herkes saygı gösteriyor, çay ikramında bulunuyor, arabasına yol veriyordu.

'Bu ilişkiler, toplumun gelişmişliğini de gösterir'

Mercedes Kadir'in hikayesini sinemaya uyarlayacak olan yönetmen Serdar Akar, Gökhan Demirci'nin kaleme aldığı senaryo önüne geldiğinde etkilendiğini söyledi.

Akar, Mercedes Kadir'in hikayesini beyaz perdeye taşıyacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Toplumun, içindeki özel insanlara ilgi göstermesi, onlarla beraber yaşamayı bilmesi, onlarla beraber hayatı idame etmesi, onlarla beraber karşılıklı ilişkiye girmesi beni etkiledi. Esnaf, diğer kesimler, her kim olursa olsun... Küçüklüğümde de bu tip naif insanlar vardı ve çok ilişki olurdu ama şimdi pek göremiyorsunuz. Bu, toplumun değişmesiyle alakalı şeyler. Bu artık pek olamıyor, bir sürü şey gibi... Bu ilişki bizim unuttuğumuz değerlerden bir tanesi. Bu ilişkiler, toplumun gelişmişliğini de gösterir. İkincisi de senaryoda geçen Kadir'in yardımseverliği ve onun yardımseverliği sonucunda bir çocuğumuzun hayata dönmesi, bu da çok önemliydi benim için."

'Depremin acıları çok kolay unutulmaz'

Kadir'in hikayesini insanlardan çok dinlediğini anlatan Akar, onun özel ve uğurlu bir insan olduğunu hissettiğini ifade etti.

Komedi türündeki filmin, 6 Şubat depremlerinden etkilenen kent halkının bir nebze de olsa yüzlerinin gülmesini sağlamasını umduğunu dile getiren Akar, "Depremin acıları çok kolay unutulmaz, yaralar böyle kolay sarılmaz, o öyle kolay geçecek bir şey değil. Bir nebze olsa, bir miktar olsa bize eskiyi hatırlatarak biraz belki sıyrılabiliriz ama o unutulmaz, unutulacak bir şey değil. İnşallah elimizden geleni yapıp yüzümüzün akıyla çıkarız." diye konuştu.

mercedes-kadir_ccc804362a1e71ae221c5c3ec9e868ca.jpg

Mercedes Kadir kimdir?

"Mercedes Kadir" adıyla tanınan Fatih Kaydı, Kendini "araba" sanarak süslediği sopasıyla kilometrelerce yürüyüş yapar ve trafik ışıklarında durarak yayalara yol verir, adeta kentin maskotu haline gelmişti. 18 Nisan 2020'de hayatını kaybeden Mercedes Kadir, Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi'ne balmumu heykeli olarak yerleştirilerek hatırası yaşatılmaktadır. Filmin, bu karakterin hikayesini unutulmaz bir şekilde beyaz perdeye taşıyarak Malatya'nın simgesel kişiliklerinden biri olan Mercedes Kadir'i izleyicilere anlatması beklenmektedir.

Mercedes Kadir, gerçek adı Fatih Kaydı olan Türk bir kişiliktir. Malatya'nın Tecde Mahallesi'nde yaşayan ve kentte "Mercedes Kadir" olarak ünlenmiştir. Fatih Kaydı, kavak ağacından yaptığı ve üzerine Mercedes logosunu eklediği yaklaşık 3 metre uzunluğunda, 10 kilogram ağırlığındaki sopasıyla mahalle mahalle dolaşırdı.

Mercedes Kadir, kendini araba sanarak süslediği sopasıyla her gün kilometrelerce yürüyüş yapar ve trafik ışıklarında durarak yayalara yol verir, halkın ilgisini çekerdi. Bu şekilde Malatya'da hemen herkesin tanıdığı ve sevdiği bir karakter haline gelmiştir. Yardımseverliği ve incelikleriyle de tanınan Mercedes Kadir, kentin maskotu olmuş ve çevresinde sevgiyle anılmıştır.

TDV kurban