Mide ağrısına ne iyi gelir?

Mide ağrısına ne iyi gelir?
09 Ekim 2020 13:49:48

Mide ağrısının pek çok komplike sebebi olabilir. Peki mide ağrısının nedenleri nelerdir? Mide ağrısı neden olur? Mide ağrısı nasıl geçer? Mide ağrısına ne iyi gelir? İşte mide ağrısının nedenleri ve tedavisi...

Mide ağrısının pek çok komplike sebebi olabilir. Peki mide ağrısının nedenleri nelerdir? Mide ağrısı neden olur? Mide ağrısı nasıl geçer? Mide ağrısına ne iyi gelir? İşte mide ağrısının nedenleri ve tedavisi...

Mide Ağrısı Nedir?

Yemek yedikten önce ya da sonra genel olarak aç karnına sol kaburganın hemen altında karında ya da sırtta yer alan ağrılar mide ağrısı olarak nitelendirilir. Tanımı oldukça güç olan mide ağrısına, mide yanması benzeri hisler de eşlik eder. Mide ağrısı, kolit, gastrit, reflü, ülser, mide kanseri, hazımsızlık, safra taşı gibi hastalıkların habercisi olabilir. Şiddetli mide ağrısı 1-2 gün boyunca devam ederse mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Mide ağrısı ve ishal birlikte görüldüğünde ise gıda zehirlenmesi nedeni olabilir. Böyle bir durumda zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Mide Ağrısı Nedenleri

Stres

Gıda maddelerine kaşı gelişen alerjik durumlar

Mide kanseri, gastrit, reflü gibi mide hastalıkları

Hormonal değişiklikler

Psikolojik problemler

Aşırı yemek yeme, mideyi aşırı doldurma

Uzun süre aç kalma

Aşırı yağlı yemekler, aşırı baharatlı yemekler

Enfeksiyonlar

Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar

Mide ile yemek borusu arasındaki kapakçıkta yaşanan hasarlar sonucu oluşan reflü belirtileri de mide ağrısına yol açabilir.

Hamilelik de mide ağrısı nedenleri arasındadır. Rahmin büyüyüp mideye yaptığı baskı, hormonsal değişimler, enfeksiyonlar hamilelikte mide ağrısı sebepleri arasındadır.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yaşam kalitesini düşüren ve rahatsız edici bir durum olan mide ağrısı için yeterli ve dengeli bir sağlıklı beslenme programı büyük önem taşır. Günlük su tüketiminin fiziksel aktivitenin arttırılması mide ağrısını ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Mide ağrısını gidermek için bazı yiyeceklerin tüketimini arttırmak da yararlı olabilir.  Bunlar;

Keten Tohumu

Yüksek lif ve omega 3 içeriğine keten tohumu mide şişkinliği ve kabızlığın önlenmesinin yanı sıra mide ağrısında da oldukça faydalıdır.

Zencefil

Sindirim sistemini yatıştıran zencefil çayını düzenli olarak tüketilmesi de mide problemlerini giderir.

Çiğ Patates Suyu

Mide ağrısında oldukça etkili olan bir diğer besin ise çiğ patates suyudur.

Nane

Bazı insanlar için, mide rahatsızlığı irritabl bağırsak sendromu veya IBS'den kaynaklanır. IBS, mide ağrısı, şişkinlik, kabızlık ve ishale neden olabilen kronik bir bağırsak hastalığıdır. Nanenin bu rahatsız edici semptomları azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Yoğurt

Yüksek probiyotik özelliği ile dikkat çeken yoğurt ise içeriğindeki faydalı bakteriler sayesinde hem enfeksiyonların önlenmesini hem de bağışıklığın güçlendirilmesini sağlayarak mide ağrısının giderilmesinde önemli rol oynar.