Dolar (USD)
32.64
Euro (EUR)
34.93
Gram Altın
2446.66
BIST 100
10488.18
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
TRT web masthead

Milli Uzay Programı tüm hızıyla devam ediyor

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Türkiye'nin Milli Uzay Programı'nın aktif olarak devam ettiğini vurgulayarak, "Uzayda biz de varız" demek için çaba harcadıklarını ifade etti.
Milli Uzay Programı tüm hızıyla devam ediyor
02 Ekim 2023 15:30:06
Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Türkiye'nin Milli Uzay Programı'nın aktif olarak devam ettiğini vurgulayarak, "Uzayda biz de varız" demek için çaba harcadıklarını ifade etti.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen, TUA'nın da platin sponsoru olduğu 74. Uluslararası Uzay Kongresinin (International Astronautical Congress- IAC) açılışına katıldı.

Açılış sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yıldırım, kongreye Türkiye olarak büyük ekiple katıldıklarını belirtti.

Yıldırım, Türkiye'nin 2026'daki kongre için aday olduğunu bildirerek "Heyecanlı bir toplantı devam ediyor. Türkiye Uzay Ajansının Milli Uzay Programı yoğun şekilde devam ediyor. Astronotumuz 3 ay içerisinde uzaya ulaşmış olacak. Diğer programlarımız da devam ediyor. Türk Devletleri Teşkilatının (uzay ajansları) toplantısını da Bakü'de yapacağız. 'Uzayda biz de varız' demek için gayret ediyoruz." şeklinde konuştu.

Türk stantlarına yoğun ilgi

135 ülkeden 5 binden fazla katılımcının yer aldığı kongre kapsamında uzay ve teknoloji alanındaki şirketlerin sergisi de düzenleniyor.

Katılımcılar, sergide yer alan TUA, TEKNOFEST ve TÜRKSAT gibi Türk şirket ve kuruluşların stantlarına yoğun ilgi gösteriyor.

tua_fb9e649da2f4a8a31c111a87b3a1b697.jpg

Türkiye Uzay Ajansı

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Türkiye Cumhuriyeti'nin milli uzay ajansıdır ve uzay bilimleri programı, havacılık ve uzay araştırmaları gibi alanlardan sorumlu bir devlet kurumudur. Ajans, 13 Aralık 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulmuş ve tüzel kişiliği, idari ve mali özerkliği olan bir kuruluştur. Ajans, Türkiye'nin uzay ve havacılık alanlarında yeteneklerini geliştirmek, milli uzay programını oluşturmak ve uygulamak, ulusal ve uluslararası işbirliklerini koordine etmek gibi görevlere sahiptir.

Türkiye Uzay Ajansı'nın temel hedefleri arasında, Ay'a sert iniş ve yumuşak iniş yapma, uydu üretimini tek çatı altında toplama, bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi kurma, uzaya bağımsız erişim imkanı sağlayacak bir uzay limanı kurma, bir Türk vatandaşını bilimsel misyon için uzaya gönderme, uzay havasıyla ilgili bilimsel araştırmalar yapma, uzaydaki nesneleri yerden gözlemleme yeteneklerini artırma, uzay sanayi ekosistemini geliştirme, toplumda uzay farkındalığını artırma ve insan gücü yetiştirme gibi hedefler bulunmaktadır.

Ajansın görevleri arasında, milli uzay programını hazırlamak, uzay ve havacılık alanında stratejik planlar oluşturmak, ulusal egemenlik kapsamındaki uzay haklarını kullanmak, uzay araçlarının kayıtlarını tutmak, uzay operasyonlarını koordine etmek, uzay ve havacılık teknolojilerini geliştirmek, uzay farkındalığını artırmak, bilimsel ve teknolojik altyapıyı oluşturmak, uzay araştırmaları yaptırmak ve uzay hukuku konularında çalışmalar yapmak gibi bir dizi önemli görev bulunmaktadır.

Türkiye Uzay Ajansı, Türkiye'nin uzay ve havacılık alanındaki yeteneklerini artırmayı, milli güvenliği sağlamayı, bilimsel araştırmaları desteklemeyi, uluslararası işbirliklerini koordine etmeyi ve uzay farkındalığını artırmayı amaçlayan stratejik bir kuruluştur.

ABONE OL
Deniz feneri detay
Kızılay 160x600
TDV kurban