Dolar (USD)
31.09
Euro (EUR)
33.68
Gram Altın
2026.00
BIST 100
9365.85
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Mısır Dışişleri Bakanı, İsrail'in Gazze'de "benzeri görülmemiş acılara" yol açtığını söyledi

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının bölgede "benzeri görülmemiş düzeyde insani acılara" yol açtığını belirtti.
Mısır Dışişleri Bakanı, İsrail'in Gazze'de "benzeri görülmemiş acılara" yol açtığını söyledi
08 Aralık 2023 21:30:15
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının bölgede "benzeri görülmemiş düzeyde insani acılara" yol açtığını belirtti.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Atlantic Council'in başkent Washington'daki stüdyosunda düzenlenen panele katılan Şukri, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının sonuçları, Mısır'ın bölgedeki rolü ve diğer zorluklar hakkında konuştu.

Şukri, "Çatışmanın doğası, dünyanın en yoğun nüfuslu bölgesi olan Gazze'nin sivil nüfusu üzerindeki etkisi açısından benzeri görülmemiş düzeyde insani acılara yol açmıştır." ifadesini kullandı.

Bölgede 7 Ekim'de başlayan çatışmalar sonrasında Mısır'ın "rehinelere arabuluculuk, insani çabalar ve güvenlik sorunları" ile ilgili üstlendiği role değinen Şukri, İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin 3'te birinin çocuk ve kadınlardan oluştuğunu söyledi.

Gelişmelerin Mısır açısından sonuçlarına değinen Samih Şukri, bu dönemde turizm gelirleri başta olmak üzere ekonomik kayba uğradıklarını, radikalleşme tehditlerinin de arttığını dile getirdi.

İsrail ile Hamas arasında 6. kez çatışma yaşandığını belirten Şukri, Mısır'ın son süreçte her iki taraf için de kolaylaştırıcı rol üstlendiğini ifade etti.

Şukri, "Bu, son 15 yıldır devam eden, zaman zaman gerilimli bir ilişki ama hiçbir zaman bu kadar olmamıştı." diye konuştu.

Gazze halkının Sina bölgesine sürülmesi fikrine tepki gösterdi

Mısır Dışişleri Bakanı, 7 Ekim sonrasında Gazze'deki Filistinlileri Sina bölgesine sürmeye yönelik İsrail tarafından yapılan açıklamaların "kesinlikle kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Şukri, "Bu çatışmanın başlangıcında, niyetin Gazze halkını Sina'ya sürmek olduğuna dair resmi açıklamalar vardı. Bu kesinlikle kabul edilemez. Çünkü daha önce de söylediğim gibi bu, uluslararası insancıl hukukun ihlalidir." dedi.

Bu fikrin aynı zamanda "4 milyondan fazla Filistinlinin kendi devletine sahip olma arzusunu da ortadan kaldırma çabası" olduğunu kaydeden Şukri, İsrail'in bu söylemini daha sonra yüksek sesle dile getirmekten vazgeçtiğini vurguladı.

Samih Şukri, İsrail'in Filistinlileri Gazze'nin kuzeyinden güneyine göçe zorlanması ve sonrasında güney bölgesine saldırılara devam etmesinin "oldukça insanlık dışı koşullara yol açtığını" belirtti.

Şukri, ayrıca Hamas'ın 7 Ekim saldırısı hakkında Mısır'ın İsrail'e bilgi verip vermediği konusunda, "Her zaman bir tehdit ve olasılık vardı." demekle yetindi.

Olayla ilgili "spesifik" bir bilgisinin olmadığını söyleyen Şukri, Mısır'ın "İsrail ile sürekli görüşmelerde bulunduğunu" ve bölgedeki çatışmanın çözümlenmesinin önemini vurguladığını aktardı.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


teknofest
Teknofest